AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W dniach od 17 do 19 maja br., odbyła się wojskowa pielgrzymka do Lourdes (Francja), wśród której znalazła się 30-osobowa reprezentacja podchorążych z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” z Akademii Wojsk Lądowych na czele z kapelanem ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim. Pielgrzymowanie „Nieśmiertelnych” rozpoczęło się już 12 maja 2019 r. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki był fragment Księgi Psalmów, „Szukaj pokoju i dąż do niego”.

Pierwszego dnia celem pątników były koszary 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. O godzinie 17:00 na placu apelowym jednostki odbył się instruktaż na czas przejazdu do Francji. Po ustaleniu wszelkich formalności pielgrzymi udali się na kolację. Dzień zakończyła próba śpiewu pod przewodnictwem ks. kpt. Maksymiliana Jezierskiego przygotowująca grupę muzyczną do oprawy najważniejszych uroczystości Pielgrzymki. Wspólnie swych wokalnych umiejętności próbowali podchorążowie z AWLu, WATu, LAWu oraz WCKMedu. Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się o godz. 7:30 Mszą Świętą odprawioną na placu apelowym. Po śniadaniu pielgrzymi wyruszyli z Bolesławca w stronę Lourdes. Po niemal 10-godzinnej podróży dotarli na miejsce gdzie po krótkiej zbiórce udali się na zasłużony odpoczynek. Cały wieczór upłynął na rozmowach i integracji żołnierzy pochodzących z różnych jednostek i środowisk.

Po przyjeździe do Lourdes wypełnione były pielgrzymi mogli poświęcić czas na zasłużony odpoczynek, zwiedzanie i turystykę. Niektórzy żołnierze wyruszyli w góry, aby zdobyć Pic du Jer. Stamtąd mogli cieszyć się pięknymi widokami na miasto i ośnieżone szczyty Pirenejów. Inną atrakcją było spacerowanie urokliwymi uliczkami Lourdes. Delegacja wyruszyła na cmentarz do Pau godzi spoczywa Rosa Bailly, wielka przyjaciółka Polski i naszych żołnierzy, którymi opiekowała się podczas internowania na ziemi francuskiej. Pomodliliśmy się przy Jej grobie oraz zapaliliśmy znicze. Jednak głównym punktem programu była modlitwa w Bazylice Matki Bożej Różańcowej. O godzinie 19:00 w kaplicy na terenie Kampu odprawiona została Msza Święta, podczas której oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Dęblina.

W dalszej części pielgrzymki, uczestnicy z naszej Uczelni odwiedzili francuską polonię w miejscowości Idron. Znajduje się tam kapliczka zbudowana przez polskich żołnierzy w czasie II Wojny Światowej , w której widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Pątnicy uczestniczyli tam we Mszy Świętej odprawianej w dwóch językach. Władze lokalne przygotowały dla polskiej delegacji stoły bogato zastawione lokalnymi przysmakami. Po spędzeniu miłego przedpołudnia na cementowaniu przyjaźni polsko-francuskiej pielgrzymi wrócili do Lourdes, gdzie mieli chwilę wolnego czasu. O godz. 20:15 rozpoczęły się główne wydarzenia przewidziane na piątkowy wieczór. Po uroczystym otwarciu obozowiska wszystkie narodowe delegacje wyruszyły krętymi uliczkami Lourdes do podziemi przy Bazylice Matki Boskiej Różańcowej. Tam uczestniczyły w hucznym otwarciu 61. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej, gdzie miały okazje podziwiać występy orkiestr wojskowych z całego świata. Wieczór upłynął na integracji z pątnikami z innych krajów, której nie przeszkodził nawet rzęsiście padający deszcz.

Podczas podróży, polscy pielgrzymi wyruszyli do Groty Massabielle. W miejscu objawień, w roku stulecia ustanowienia biskupstwa polowego w Polsce, odprawiona została Msza Święta we wszystkich intencjach przywiezionych z Polski. Około godziny 11:00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, której szlak wytyczały wzgórza sąsiadujące z Bazyliką. Od 14:00 przez kolejne półtorej godziny całe Lourdes wypełniła muzyka orkiestr wojskowych z każdego zakątku świata. Orkiestra Wojskowa z Dęblina dała swój koncert w alejach prowadzących do Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej. Pielgrzymi zostali zaangażowani w akcję promocyjną Sił Zbrojnych RP poprzez rozdawanie przechodniom plakatów i innych gadżetów. Najważniejszym punktem dnia była Procesja Maryjna, która odbyła się na placu przed Sanktuarium o godz. 21:00. Grupa muzyczna polskiej delegacji była mocno zaangażowana w uświetnienie nabożeństwa swoim śpiewem. Jej udział w uroczystości jest o tyle warty podkreślenia, iż podchorążowie tworzący chór popisali się umiejętnościami wokalnymi aż w czterech językach: polskim, angielskim, francuskim i łacińskim. Po zakończonym nabożeństwie masy pielgrzymów z całego świata rozlały się po Lourdes, aby wspólnie się bawić. Powszechne było wymienianie się różnymi naszywkami, beretami, a nawet bluzami mundurowymi z żołnierzami z innych krajów. Pozostała część wieczoru upłynęła na międzynarodowej integracji.

Siódmy dzień wędrówki okazał się kulminacyjnym punktem 61. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej. Rozpoczął się od Mszy Świętej o godz. 9:30 w Bazylice św. Piusa X, zwanej również bazyliką podziemną. Nazwa wzięła się z faktu, gdyż znajduje się pod głównym placem Sanktuarium Maryjnego w Lourdes. Eucharystia miała niezwykle podniosły charakter. Następnie polscy pielgrzymi wrócili do miejsca zakwaterowania gdzie przygotowywali się do ceremonii zakończenia Pielgrzymki. Polska delegacja była odpowiedzialna za zorganizowanie  i przeprowadzenie tej uroczystości. Obecne były poczty flagowe krajów uczestniczących w Pielgrzymce. Bardzo atrakcyjnymi były również występy orkiestr wojskowych. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim pątnikom, licznie zgromadzonym w podziemnej bazylice. Biskup polowy francuskich sił zbrojnych A. Romanet symbolicznym zgaszeniem świecy oficjalnie zakończył Pielgrzymkę. Resztę dnia polscy pątnicy spędzili na pakowaniu się przed jutrzejszym wyjazdem oraz na pożegnaniu z urokliwym Lourdes.

W ostatni dzień pobytu w Lourdes, pielgrzymi z głową pełną wspaniałych wspomnień, duchowych oraz międzyludzkich wyruszyli w drogę powrotną do Kraju. Po drodze zatrzymali się w pięknym Avignion. Wieczorem po dotarciu na nocleg w Miramas dziękowali Bogu podczas Mszy świętej za dar pielgrzymki i prosili o dobre jej owoce. Poświęcili również dewocjonalia przywiezione z Lourdes.

Kolejnego dnia powrotu do domu „Nieśmiertelni” zatrzymali się w Lyonie, gdzie na cmentarzu wojskowym uczcili poległych polskich lotników. Wraz z delegacją miejscowych władz cywilnych i wojskowych, przy udziale Konsul z Lyonu Joanną Kozińska-Frybes złożyli wieńce, zapalili znicze oraz odmówili modlitwę za żołnierzy. Następnie udali się na nocleg w bazie Kaiserslautern.

Przedostatni etap powrotu do Polski to podróż do bazy w Bolesławcu. Pielgrzymi dotarli tam wieczorem. Ostatni dzień pielgrzymki rozpoczęła Msza święta dziękczynna za Międzynarodową Pielgrzymkę Wojskową do Lourdes. Po śniadaniu szczęśliwi pątnicy ruszyli do Wrocławia by zakończyć swoiste rekolekcje w drodze.


Tekst: sierż. pchor. Maciej Jakucki

Foto: st. kpr. pchor. Adrian Jastrowicz

 

Back to top