W dniach 28-30 czerwca br., w Wierzawicach k. Leżajska odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Kawalerii "Sobieski Militari", których gospodarzem był miejscowy Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego.

Zawody rozgrywane były w dwóch klasyfikacjach: zespołowej oraz indywidualnej. Klasyfikacja zespołowa składała się z czterech konkurencji w skład których wchodziły: ujeżdżenie, bieg patrolowy, strzelanie, władanie bronią białą - lancą oraz szablą. Na ostateczny rezultat składał się wynik indywidualny wszystkich zawodników w poszczególnych konkurencjach. Punktacji podlegało także przygotowanie sekcji pod względem jednolitego umundurowania, wyposażenia, dokładności i dbałości w troczeniu rzędów (siodeł) kawaleryjskich. Indywidualna rywalizacja rozgrywana była w takich konkurencjach jak: ujeżdżenie, skoki, cross, strzelanie oraz tor lancy i szabli.

Po raz pierwszy w historii sekcja jeździecka Akademii Wojsk Lądowych wystawiła drużynę, która rywalizowała w konkurencjach zespołowych. Pomimo małego doświadczenia, drużyna w składzie: kpt. Wojciech Kalinowski (klacz Nawojka), st. szer. pchor. Piotr Ujma (klacz Raba), st. szer. pchor. Dominika Kwiatkowska (klacz Norma) oraz wykładowca AWL Anna Goleń-Szczeciak (klacz Łuna) spisała się bardzo dobrze zajmując ostatecznie drugie miejsce nieznacznie ustępując sekcji jeździeckiej 20. Pułku Ułanów.

Duży sukces indywidualny w rywalizacji skoków przez przeszkody, w klasie LL (wysokość przeszkody 80cm) osiągnęła st. szer. pchor. Dominika Kwiatkowska, która bezapelacyjnie wygrała rywalizację w tej konkurencji.

Tekst: AWL

Zdjęcia: AWL