Za nami egzaminy wstępne na pierwszy rok studiów stacjonarnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – Wydział Wojskowo-Lekarski oraz na stacjonarne studia wojskowe w AWL, a już rozpoczynamy kolejne, tym razem na dwunastomiesięczne studium oficerskie.

O tegoroczne indeksy Akademii Wojsk Lądowych ubiegało się około 1000 kandydatów na 150 miejsc w ramach limitu przyjęć na studia medyczne. Jeszcze więcej kandydatów, bo prawie 2000 osób, rywalizowało o 365 miejsc na studiach wojskowych i spełnienie marzenia zastania oficerem Wojska Polskiego. Natomiast na 140 miejsc w ramach dwunastomiesięcznego studium oficerskiego, od jutra, ubiegać się będzie prawie 900 osób.

Egzamin wstępny składa się z weryfikacji wyników pisemnej matury, testu sprawności fizycznej oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Cywilni kandydaci na dwunastomiesięczne studium oficerskie, aby podejść do egzaminów wstępnych, zamiast świadectwa maturalnego, zobowiązani są przedstawić dyplom ukończenia studiów, a szeregowi zawodowi, dodatkowo, muszą pełnić zawodową służbę wojskową przez co najmniej 3 lata.

Jak podkreślają sami zainteresowani rywalizacja jest zacięta, ponieważ ponad 5 osób na jedno miejsce to dużo. Największą trudność sprawia wszystkim egzamin sprawności fizycznej, który jest wymagający i bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego niemożliwy do zaliczenia na satysfakcjonującym poziomie.

Wszystkim rywalizującym o indeks AWL życzymy powodzenia!

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch