AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


Członkowie Sekcji Rekonstrukcji Historycznej imienia gen. Józefa Chłopickiego przy AWL, w dniach 12-14 lipca br. uczestniczyli w zrekonstruowanej bitwie pod Znojmem (Czechy) z 1809 r., stoczonej pomiędzy wojskami austriackimi a armią francuską.

Nasi podchorążowie zrzeszeni w sekcji zasilili batalion Księstwa Warszawskiego, stanowiący siły odwodowe Napoleona. Podczas bitwy, batalion ten, wspierając oddziały liniowe, przyczynił się do zajęcia strategicznego wzgórza w Znojmo i zdobycia artylerii przeciwnika, co przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść Francuzów.

Napoleon doceniając rolę Polaków i dziękując za odwagę, zwrócił się do naszych rodaków słowami „Niech żyje Polska”.

Udział w bitwie stanowił dla podchorążych okazję do zweryfikowania nabytych w trakcie licznych manewrów i treningów umiejętności prowadzenia walki w porządku zgodnym z XIX – wiecznym regulaminem, a dla licznie zgromadzonej na pokazach publiczności, niecodzienną okazję, podziwiania taktyki prowadzenia działań wojennych w okresie wojen napoleońskich.

***

W dniach 7-11 lipca 1809 r. w Znojmie i jego okolicach, zaraz po bitwie pod Wagram wycofujące się pokonane wojska austriackie stoczyły krwawe walki ze ścigającą je armią Napoleona. W bitwie pod Znojmem straty Cesarstwa Francji wyniosły około 2 000 zabitych, rannych i jeńców, natomiast Cesarstwo Austriackie straciło około 9 000 żołnierzy.


Tekst: AWL

Zdjęcia: AWL

 

Back to top