Akademia Wojsk Lądowych uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego.

W czwartek, 15 sierpnia br., w garnizonach na terenie całej Polski uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

We Wrocławiu obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji żołnierzy, następnie uczestnicy przeszli na plac Gołębi, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i miejskich, żołnierzy jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Wrocław, kombatantów, weteranów, rezerwistów oraz zaproszonych gości. Naszą akademię reprezentowała delegacja pod dowództwem ppłk. Piotra Gazarkiewicza pełniącego obowiązki prorektora ds. wojskowych. Nie mogło oczywiście zabraknąć mieszkańców naszego miasta i regionu.

Po złożeniu meldunku i podniesieniu flagi państwowej okolicznościowe przemówienia wygłosili: dowódca Garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

W czasie uroczystości odczytany został apel pamięci oręża polskiego oraz oddana salwa honorowa w wykonaniu pododdziału reprezentacyjnego 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Święto Wojska Polskiego było doskonałą okazją dla dowódców i komendantów jednostek i instytucji wojskowych do wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń resortowych. Wśród wyróżnionych znalazło się również 3 oficerów z AWL mianowanych na stopień porucznika.

Obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszyła wystawa statyczna sprzętu wojskowego znajdującego się na uzbrojeniu i wyposażeniu jednostek wrocławskiego garnizonu, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa, zwłaszcza jego najmłodszej części.

***

Główne obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych po raz pierwszy odbyły się w Katowicach, dla uczczenia setnej rocznicy powstańczego zrywu na Górnym Śląsku. Rok 2019 został bowiem ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich.

W zorganizowanej z tej okazji defiladzie „Wierni Polsce” wzięło udział ok. 2600 żołnierzy, ponad 180 pojazdów oraz 60 statków powietrznych. Nie zabrakło również pododdziałów wojsk sojuszniczych, których obecność uświetniła uroczystą paradę.

W obchodach Święta Wojska Polskiego w Katowicach, Akademię Wojsk Lądowych reprezentował rektor-komendant gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka oraz kompania honorowa wystawiona przez 11. kompanię szkolną dowodzoną przez kpt. Mariusza Kalinowskiego.

Przez kilka dni, przed rozpoczęciem uroczystych obchodów kompania honorowa AWL uczestniczyła w zgrupowaniu pododdziałów wojskowych Sił Zbrojnych RP, którego celem były wspólne treningi i zgrywanie przed udziałem w defiladzie.

Dodatkowo, 15 naszych podchorążych spotkało niemałe wyróżnienie – w czasie defilady nieśli oni wraz z 85 innymi żołnierzami drzewce z flagą Polski – dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu powstania śląskiego.

Link do zdjęć z defilady „Wierni Polsce”:

Tekst i zdjęcia: AWL.