AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Delegacje z Akademii Wojsk Lądowych wraz z podchorążymi wzięły udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbyły się 01.09. br., we Wrocławiu.

Uroczyste obchody miały następujący przebieg: o godz. 04.15 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Oporowie odbyła się ceremonia złożenia wieńców. W przedsięwzięciu uczestniczyła kadra oraz podchorążowie AWL. Następnie o godz. 10.00 odbyła się msza święta w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym p. w. św. Elżbiety.

Kolejnym punktem, gdzie również brała udział delegacja z Uczelni, była uroczystość na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Znajdujące się tam groby żołnierzy września 1939 roku zostały oznaczone specjalną tabliczką „Ojczyzna Swemu Obrońcy”. Na ceremonii obecni byli Wojewoda Województwa Dolnośląskiego pan Paweł Hreniak oraz Dowódca Garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński. Podchorążowie AWL wystawili posterunki honorowe. Podczas uroczystości uhonorowano niżej wymienionych bohaterów walk o niepodległość naszej ojczyzny:

  • ppłk Władysław Żabiński – dowódca 79. Pułku Piechoty w Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Klebeerga;
  • kmdr por. Mieczysław Wróblewski – brał udział w wielkiej bitwie powietrzno-morskiej w Zatoce Gdańskiej oraz był obrońcą półwyspu Helskiego;
  • ppor. Stanisław Kiałka – obrońca Lwowa, konspirator w ZWZ-AK;
  • kpt. dypl. Roman Paulik – uczestnik walk w największej bitwie kampanii wrześniowej nad Bzurą.

Uroczystość upamiętnienia bohaterów września 1939 roku była świetną okazją do zapoznania się podchorążych z sylwetkami obrońców naszej ojczyzny, którym po wielu latach zapomnienia przywraca się należyty honor.

Warto zaznaczyć, że 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, co stanowiło rozpoczęcie pierwszej kampanii II wojny światowej.


Tekst: por. Michał Liberek

Zdjęcia: AWL

 

Back to top