W Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej słuchaczy Studium Oficerskiego na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej, Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy w korpusie osobowym medycznym, sprawiedliwości i obsługi prawnej oraz podchorążych pierwszego roku studiów wojskowych.

- Honor służby jest jak sztandar, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem - to słowa Józefa Piłsudskiego, które mają fundamentalne znaczenie, ponieważ wyrażają istotę żołnierskiego etosu – powiedział do zebranych Rektor-Komendant wz. płk dr inż. Grzegorz Stankiewicz.

- Jesteśmy dumni, że stoimy na straży dewizy: Bóg, Honor, Ojczyzna. Te trzy ważne słowa pokazują nam wyzwania dla naszej służby wojskowej, stanowią wzorzec do postępowania jako obywatel w mundurze – podkreśliła szer. pchor. rez. Magdalena Parylak, przemawiająca w imieniu głównych bohaterów uroczystości.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili: przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojskowego ks. mitrat płk rez. dr Eugeniusz Bójko oraz kapelan AWL ks. kpt. Maksymilian Jezierski.

Okresem poprzedzającym przysięgę było intensywne szkolenie podstawowe. W tym czasie podchorążowie uczyli się zasad działania na polu walki oraz uczestniczyli w szeregu zajęć teoretycznych i praktycznych. Po powrocie z przepustek rozpoczną kolejny etap służby - okres nauki i szkolenia specjalistycznego.

tekst: AWL
zdjęcia: plut. pchor. Kornel Wasilewski/szer. pchor. Aleksandra Hudyma