W Akademickim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa i exlibrisów Świat malowany pędzlem i piórem. W obecności autora  pana Ryszarda Kopra otwarcia ekspozycji dokonał Szef Wydziału Wychowawczego ppłk Wojciech Czerechowski. Wystawa obejmuje cykl najbardziej urokliwych polskich pejzaży oraz kolekcję księgoznaków tworzonych na przestrzeni ponad 30 lat.

Wystawę w całości oglądać można w holu ACK do połowy listopada, następnie exlibrisy będą udostępniane w obiektach Biblioteki Głównej AWL.

Ryszard Koper urodził się w Ligocie Murowanej na Ziemi Śląskiej 10 lutego 1942 roku. Jest emerytowanym oficerem oraz absolwentem pedagogiki kulturalno – oświatowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Jest także wieloletnim działaczem i pracownikiem kultury. Wyróżniony został w  wielu konkursach, m.in. Wojewódzkim Konkursie Plastyki Nieprofesjonalnej  - Salon Jesienny Żary, Dorocznym Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej Województwa Zielonogórskiego, III Wojewódzkim Konkursie Tkaniny Artystycznej Żary.

Jego przygoda z plastyką zaczęła się bardzo wcześnie: od prac w węglu i tuszu, przez linoryt, akwarelę aż po malarstwo sztalugowe olejne. Osobną ścieżką artystyczną jego twórczości są exlibrisy. Dziś jego prace liczone są w setkach, a wystawy indywidualne i zbiorowe w dziesiątkach.

Tematyka prac jest różnorodna, motywem powracającym najczęściej jest jednak natura w jej bogactwie i pełnej urodzie. - Najbardziej fascynuje mnie piękno natury, jej zmienność i kolorytmoże dlatego, że urodziłem się na wsi i od najmłodszych lat obcowałem z przyrodą. W swoich pracach staram się mówić  o otaczającym mnie świecie, o pięknie krajobrazu, który zawsze mnie zachwyca – mówi Ryszard Koper.

tekst: Ewa Swancar

zdjęcia: mł. chor. Tomasz Kopeć