Na zaproszenie Komendanta portugalskiej Akademii Wojskowej, w dniach 5-7 listopada br. z wizytą w Lizbonie przebywała delegacja Akademii Wojsk Lądowych pod przewodnictwem Rektora-Komendanta gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki. Celem wizyty był udział w inauguracji roku akademickiego w Akademia Militar (AM). Na uroczystość przybyła również delegacja hiszpańskiej Akademii Wojskowej z Saragossy, z jej Komendantem na czele.

AWL prężnie rozwija współpracę z portugalskim partnerem. W ciągu ostatnich dwóch lat uczelnie, wspólnie z grecką Akademią Wojskową, zrealizowały projekt Partnerstwa Strategicznego „International Military Leadership Academy”. Aktualnie  dwóch naszych podchorążych realizuje w AM praktyki w ramach programu Erasmus+.

Wizyta w Lizbonie była również okazją do zapoznania z Akademia Militar, jej bogatą historią i tradycjami, jak również zadaniami.

W inauguracji roku akademickiego uczestniczył Minister Obrony Portugalii, najwyżsi dowódcy wojskowi, przedstawiciele władz lokalnych oraz kadra, pracownicy i kadeci Akademia Militar. Najlepsi studenci odebrali wyróżnienia za osiągnięcia uzyskane w poprzednim roku akademickim.

Wizyta w Lizbonie i spotkanie Komendantów AM i AWL było doskonałym podsumowaniem dotychczasowej współpracy oraz okazją do omówienia planów jej kontynuacji w najbliższej przyszłości.

Tekst: AWL

Zdjęcia: AM, AWL