8 listopada br. w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.

- Spotykamy się dziś, by uczcić wyjątkową rocznicę z historii naszego Narodu i Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach niewoli, Polska odzyskała byt państwowy – powiedział Rektor-Komendant AWL wz. płk dr inż. Grzegorz Stankiewicz. - Dziś jesteśmy silni poczuciem tożsamości i pamięcią przeszłości. To prawdziwa siła współczesnego świata. My, żołnierze, jesteśmy jej nośnikiem i filarem – kontynuował. Rektor-Komendant przywołał również słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z Ojców Niepodległości - „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Z wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Złotym Medalem za Długoletnią Służbę ppłk. Tomasza Krauze.

Spotkanie z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości to również sposobność do wręczenia żołnierzom aktów mianowania na kolejny stopień wojskowy, które otrzymali: na stopień kapitana – por. Klaudia Majewska-Maziarz; na stopień porucznika – ppor. Andrzej Sapich, ppor. Łukasz Barcikowski; ppor. Dariusz Jamro, ppor. Agata Pietroszek, ppor. Piotr Rumak, ppor. Aleksandra Staniórska, ppor. Krzysztof Troc; na stopień starszego chorążego – chor. Krzysztof Jarząbek, chor. Grzegorz Wilk; na stopień młodszego chorążego – st. sierż. Kornel Kańtoch, st. sierż. Jarosław Teresiński; na stopień starszego kaprala – kpr. Mariusz Hejny.

***

10 listopada br. o godz. 11.00 w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, rozpocznie się piknik pod hasłem „Służymy Niepodległej”, zorganizowany z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie. W programie pikniku jest m. in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, występ orkiestry wojskowej, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji.

tekst: AWL

zdjęcia: st. chor. sztab. Marek Kańtoch