28 listopada br. odbyły się oficjalne obchody Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych.

Minutą ciszy rozpoczęły się tegoroczne obchody Święta Podchorążych. Tak społeczność Akademii Wojsk Lądowych uczciła pamięć zmarłego kilka dni temu szer. pchor. Michała Bubicza.

- Obchodzimy jutro kolejną, 189 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Powstania w którym główną rolę odegrali młodzi ludzie, podchorążowie Szkoły Podchorążych w Warszawie dowodzeni przez legendarnego ppor. Piotra Wysockiego – powiedział w swoim przemówieniu Rektor-Komendant gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusz Skorupka

Z okazji święta Uczelni specjalne listy skierowali do Akademii na ręce Rektora-Komendanta: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystość zorganizowana na placu apelowym zgromadziła wielu znamienitych gości, generałów oraz wysokich rangą oficerów, posłów na Sejm RP, urzędników, przedstawicieli administracji państwowej i instytucji samorządowych, dowódców, komendantów jednostek i instytucji wojskowych, policji, straży granicznej i pożarnej oraz duchowieństwa.

– Tytuł podchorążego Akademii Wojsk Lądowych to zaszczyt, ale także obowiązek. Zobowiązuje on do ciągłego samodoskonalenia po to, aby efektywnie osiągać cele związane z bezpieczeństwem naszej Ojczyzny i naszych sojuszników – powiedział Rektor-Komendant w trakcie uroczystości.

Za uzyskanie średniej ocen nie niższej niż 4,51 i bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych, czterdziestu ośmiu najlepszym słuchaczom nadano tytuł honorowy „Wzorowy Podchorąży”. Uroczystszość była okazją również do wręczenia odznak Okolicznościowych i Pamiątkowych Akademii.

Sierż. pchor. Kamil Cichy został wyróżniony listem gratulacyjnym przez Ministra Obrony Narodowej za sukces odniesiony podczas XXX Mistrzostw NATO w Szachach.

Rektor-Komendant wyróżnił listem gratulacyjnym członków Sekcji Działań Bojowych za uzyskanie bardzo dobrych wyników w wykonywaniu zadań służbowych, w tym zdobycie srebrnego medalu w międzynarodowym ćwiczeniu patrolowym Cambrian Patrol.

W trakcie uroczystości odbyło się zaprzysiężenie honorowej służby dyżurnej AWL, a następnie symboliczne przekazanie władzy jej słuchaczom. Z tej okazji Rektor-Komendant wręczył szablę podchorążemu – honorowemu Rektorowi-Komendantowi, jako symbol zwierzchnictwa nad Uczelnią. Następnie dowodzenie nad poszczególnymi kompaniami szkolnymi objęli studenci wojskowi.

– Wszem i wobec wiadomym czynimy, iż roków temu 189, umiłowaniem Ojczyzny kierowani, podchorążowie zacnej Akademji, rewolucyję przeciw carskiemu despotyzmowi uczynili. Dzień ten Powstaniem Listopadowym zwany a pro memoriał szlachetnych i znacznych czynów wolności i niepodległości Narodu, świętem podchorążackiej braci obwołany został – tymi słowami sierż. pchor. Michał Maślanka, honorowy Komendant, rozpoczął odczytywanie ordonansu. Następnie podchorążowie oraz studenci Akademii Wojsk Lądowych zrzeszeni w Zespole Teatralnym, Sekcji Rekonstrukcji Historycznej oraz Sekcji Jeździeckiej zaprezentowali inscenizację scen z wybuchu Powstania Listopadowego na podstawie dramatu „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego.

Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów prowadzonych przez  pełniących tego dnia honorowe funkcje dowódców - podchorążych AWL. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

***

27 listopada br. w Akademickim Centrum Kultury odprawiono Mszę św. w intencji środowiska akademickiego Uczelni z okazji Dnia Podchorążego. Masza św. odprawiona została odprawiona również w intencji zmarłego szer. pchor. Michała Bubicza.

***

29 listopada br. delegacja Akademii pod dowództwem gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki wzięła udział w uroczystym apelu odbywającym się tradycyjnie na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

***

29 listopada br. Honorowy Rektor-Komendant przeprowadził odprawę służbową z Honorowym Szefem Pionu oraz Honorowymi Dowódcami Batalionów.

tekst: AWL

zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch, st. chor. sztab. Wiesław Borsuk, plut. pchor. Adrian Jastrowicz, plut. pchor. Kornel Wasilewski, szer. pchor. Dawid Ogonowski, MON