W dniach 26-31.01.2020 r. w Hrubým Jeseníku odbyły się 26. Międzynarodowe Mistrzostwa Czeskiej Armii “Winter Survival 2020”, organizowane przez Uniwersytet Obrony w Brnie. W zawodach brało udział 19 zespołów z Czech, Belgii, Niemiec, Austrii, Słowacji i Polski. Polski zespół złożony był z trzech kobiet, podchorążych 4 roku Akademii Wojsk Lądowych, aktywnych członkiń Sekcji Szkoleń Wysokogórskich.

Pierwsza część zawodów to przede wszystkim działanie i przetrwanie w warunkach zimowych, przemieszczanie się na nartach skitourowych z pełnym wyposażeniem wzdłuż grzbietów Hrubego Jeseníka oraz bytowanie w lesie. Pierwszy dzień zawodów polegał na wykonaniu dwudziestosiedmio kilometrowego marszu na wyznaczonej trasie z Ovčárni pod Pradědem. Po drodze żołnierze wykonywali zadania takie jak: bieg na nartach skitourowych dookoła górnego zbiornika Dlouhé Stráně, zjazd z obciążeniem w terenie przygodnym oraz poszukiwania w  obszarze lawinowym. Podczas drugiego dnia zawodnicy musieli się wykazać umiejętnością pracy na mapie, pokonywania różnorodnych przeszkód (w tym mostów linowych), szybkich zjazdów, układów wyciągowych oraz strzelania biathlonowego. Trzeciego dnia zawodnicy wspinali się na zaporęczowanych drogach, udzielali pierwszej pomocy oraz wykonywali marsz na czas z  obciążeniem.

Druga część zawodów była rozgrywką finałową na zasadzie wyścigu sztafetowego połączonego z rzutem granatem oraz transportem osoby poszkodowanej. Dyscypliny z roku na rok są coraz bardziej wyszukane, a wyścig zyskał przez lata ogromną reputację. Pierwszego dnia z zawodów zrezygnowały aż trzy zespoły. Polski zespół pomimo kontuzji jednej z  zawodniczek dotrwał do końca pierwszego dnia. Niestety ze względów zdrowotnych zawodniczka zmuszona była zrezygnować z kontynuowania zawodów. Pozostałe dwie dołączyły do Czeskich zespołów z Pragi oraz Opavy, w których to dotrwały do końca trzydniowego marszu z zadaniami.

Ze względu na charakter i prestiż zawodów głównym celem kobiecego zespołu było ukończenie ich. Zawodniczki przygotowywały się do zawodów już od kilku miesięcy podczas szkoleń Sekcji Szkoleń Wysokogórskich. Współpraca z zagranicznymi członkami zespołów w  trudnym, zimowym terenie górskim przyniosła ogromne doświadczenie oraz dała możliwość sprawdzenia się podchorążym Akademii Wojsk Lądowych.

Winter Survival Czechy 2020

Winter Survival - Czechy / www.denik.cz / Foto: Archiv organizátorů Winter Survival 2020

Winter Survival facebook

Winter Survival - Czechy / facebook.com