AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W dniu 03.02.2020 roku w Górskim Ośrodku Szkoleniowym Akademii Wojsk Lądowych w Szklarskiej Porębie rozpoczął się Kurs Doskonalący „Działania wysokogórskie w niskich temperaturach” przeznaczony dla żołnierzy zawodowych z jednostek wojskowych. W obecnej edycji udział biorą żołnierze z 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej Mińsk Mazowiecki, 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W pierwszej części kursu (specjalistycznej) wzięli udział również żołnierze z Sił Zbrojnych Ukrainy oraz Gwardii Narodowej Ukrainy. Kurs organizowany przez Zakład Rozpoznania i Wojsk Aeromobilnych Instytutu Dowodzenia AWL obejmuje zagadnienia z prowadzenia działań w specyficznym środowisku walki, jakim są góry, szczególnie w okresie zimowym.

Program zawiera zagadnienia związane z profilaktyka zdrowotną w górach wysokich i niskich temperaturach, ratownictwa górskiego, podstaw wykorzystania zimowego sprzętu specjalistycznego (sprzęt ski-turowy, czekan, raki, rakiety śnieżne), techniki autoratownictwa lawinowego, oceny ryzyka w górach czy planowania marszu i bytowania w górach w zimie.

W pierwszym tygodniu kursanci nabywali umiejętności marszu i jazdy na nartach skiturowych w terenie przygodnym, podstaw asekuracji alpinistycznej w zespole w terenie alpejskim i udziału w akcji ratownictwa lawinowego, a także wykorzystania mechanicznych środków transportu zimowego do przemieszczenia żołnierzy w terenie śnieżnym (skutery śnieżne, quad). W następnym tygodniu uzupełnią swoją wiedzę i umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przy urazach w górach w zimie oraz wykorzystają nabyte umiejętności podczas zajęć sprawdzających z bytowania w terenie wysokogórskim.


tekst i zdjęcia: AWL

 

Back to top