INSTYTUT DOWODZENIA

Dzięki uprzejmości dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej imienia Zawiszy Czarnego, Pana Generała Doktora Jarosława Gromadzińskiego podchorążowie I roku studiów II stopnia specjalności pancernej odbyli szkolenie do strzelania z zakrytych stanowisk ogniowych pododdziału czołgów.

Kurs realizowany w obiektach Brygady oraz OSPWL Orzysz odbył się w dniach 24 – 26.04.2018 r.
Strzelanie z zakrytych stanowisk ogniowych pododdziału czołgów nie stanowi głównego przedsięwzięcia szkoleniowego dla czołgistów, jednakże czołgi PT-91 Twardy pozwalają wykonywać takie zadania ogniowe.  Istotnym zatem stało się stworzenie okazji szkoleniowej ku temu by przyszli dowódcy poznali możliwości sprzętowe oraz proces organizacji i realizacji szkolenia z zakresu strzelań ogniem pośrednim.
Po intensywnym szkoleniu w roli oficerów ogniowych pod czujnym okiem artylerzystów i czołgistów podchorążowie zapoznawali się z tradycjami Brygady oraz Batalionu Czołgów. Mieli również okazję spotkać się z dowódcą, stacjonującej w Bemowie Piskim, EFP oraz zobaczyć pokaz sojuszniczego sprzętu, będącego na wyposażeniu Grupy Bojowej NATO. Doskonalili również swoje umiejętności strzeleckie na systemie treningowym „Śnieżnik”.
Z kolei zastępca dowódcy Brygady płk Bogdan Rycerski przybliżył podchorążym zarówno strukturę, wyposażenie oraz zadania „Zawiszaków” zachęcając jednocześnie naszych adeptów sztuki wojennej do przyszłej zawodowej służby, w obecnie najbardziej umiędzynarodowionej jednostce w Wojskach Lądowych.

Tekst: mjr dr Szymon Markowski
Zdjęcia: 15 GBZ