INSTYTUT DOWODZENIA

W dniach 9-11.04.2018 r. płk Czesław Dąbrowski i kpt. Dawid Dobies brali udział w testach symulatora laserowego montowanego na czołgi oraz zabezpieczali szkolenie poddziałów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Testy przebiegły pomyślnie, udało się zamontować oraz odbyć ćwiczenia na czołgach Leopard 2a4 i 2a5. Użycie takiego symulatora na większą skalę umożliwiłoby zwiększenie intensywności szkolenia oraz ogromne oszczędności amunicji. Działonowi biorący udział w ćwiczeniu mieli możliwość przeanalizować swoje strzały oraz cały okres ćwiczenia. Na stanowisku omówienia zostały przedstawione im wyniki strzałów z dokładnością, co do miejsca i kąta uderzenia pocisku.
Żołnierze batalionu dowodzenia i logistycznego równocześnie realizowali swoje ćwiczenia i zajęcia wyposażeni w laserowy symulator strzelań. Dzięki symulatorowi żołnierze na bieżąco mieli informację o zdarzeniach i obrażeniach jakie otrzymali, co przyczyniło się do dużego zaangażowania w zajęcia. Po zajęciach, każdy dowódca pododdziału otrzymał materiał przedstawiający ćwiczenia oraz dane szczegółowe o zdarzeniach.

Autor tekstu: kpt. Dawid DOBIES
Autor zdjęć: płk Czesław DĄBROWSKI