INSTYTUT DOWODZENIA

W dniu 12  kwietnia br. podchorążowie Sekcji Symulacji Taktycznej wraz z opiekunem wzięli udział w podróży studyjnej do Ośrodka Badawczo Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych (OBRUM).

Celem wizyty było zapoznanie się z projektami wdrożonymi i aktualnie realizowanymi na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz poznanie symulatorów i innych produktów wytwarzanych w zakładach. Podchorążowie mieli możliwość między innymi sprawdzić swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej na Interaktywnym Symulatorze Działania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Aplikacja ta oferuje zróżnicowane scenariusze dedykowane trzem grupom użytkowników: wojsku, służbom mundurowym oraz użytkownikom cywilnym. Zawiera ona zarówno materiały edukacyjne jak i przystępne animacje zdarzeń symulowanych, podczas których użytkownik uczy się wykonywania działań ratowniczych. W czasie szkolenia oraz testów zadaniem użytkownika jest podejmowanie właściwych decyzji spośród kilku sugerowanych, w zależności od sytuacji.
W dniu 18 kwietnia 2018 roku w Szczecinie, podchorążowie Sekcji Symulacji Taktycznej odwiedzili Centrum Badawczo-Rozwojowe Autocomp Management. Podchorążowie mieli okazję poznać produkowane przez zakład urządzenia szkolno-treningowe dla rynku cywilnego: mobilny symulator jazdy, a dla wojska - System Wsparcia Szkolenia Bojowego "Śnieżnik" (z symulatorami broni, przyrządów optycznych i ekwipunku), oraz inne produkty, m.in. aktualnie produkowany symulator kolejowy dla Kolei Zachodniopomorskich. Posiadając status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR), Autocomp Management prowadzi prace badawczo-rozwojowe i wdrożenia systemów, symulatorów, trenażerów i innych realizowane na potrzeby firm, wojska oraz szkolnictwa wyższego. Specjalnością Autocomp Management jest produkcja i serwis symulatorów dla Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej, cywilnych symulatorów jazdy pojazdów ciężarowych i autobusów oraz symulatorów pojazdów kolejowych.

Autor tekstu: kpt. Dawid DOBIES
Autor zdjęć: OBRUM Sp. z o.o.