INSTYTUT DOWODZENIA

W dniu 07 grudnia 2018 r. podchorążowie sekcji strzeleckiej pod kierownictwem opiekuna mjr Dariusza KŁUSKA wzięli udział w warsztatach strzeleckich nt. ,,Użycie broni strzeleckiej w bezpośrednim kontakcie” zorganizowanych przez Instytut Strzelectwa na obiekcie strzelnicy sekcji COLT we Wrocławiu.

Szkolenie obejmowało doskonalenie technik i podstawowych zagadnień związanych ze strzelectwem dynamicznym (IPSC - International Practical Shooting Confederation) . Takie strzelanie w nawiązaniu do tradycyjnego odróżnia przede wszystkim fakt, że oprócz wyniku na tarczy liczy się także czas w jakim zostało wykonane zadanie strzeleckie. Inne są również cele, do których prowadzi się ogień oraz kwestia zacięć - każde z nich to problem zawodnika i sam musi sobie z nim poradzić. Po zapoznania szkolonych z warunkami bezpieczeństwa i krótką rozgrzewką rozpoczęto praktykę, ogień prowadzony był do różnych celów oburącz, z silnej i słabej ręki. Na koniec zajęć uczestnicy warsztatów przećwiczyli jeden z wielu treningów wojsk specjalnych pod nazwą "mozambik drill". Jak się ostatecznie okazało, wcale nie jest to takie proste. Wykorzystując ogromny zasób wiedzy i doświadczenia instruktora - absolwenta naszej Uczelni Roberta Kolińskiego, członkowie Sekcji Strzeleckiej mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat strzelań dynamicznych. Zdobyte w czasie szkolenia umiejętności i doświadczenia zdecydowanie wpłyną na jakość praktycznego szkolenia oraz pozwolą na implementację nowych rozwiązań do procesu szkolenia wojsk. Na zakończenie instruktor prowadzący szkolenie wręczył uczestnikom pamiątkową, strzelecką bransoletkę z dewizą:
"Jesteś tak dobry jak Twój ostatni trening"

Tekst i zdjęcia: kpr. pchor. Michał POROŻYŃSKI