INSTYTUT DOWODZENIA


W dniach 16.09 - 22.09.2019 r. delegacja Uczelni w składzie: Dyrektor Instytutu Dowodzenia płk dr Lech Plezia oraz dwóch podchorążych z grupy osobowej aeromobilnej uczestniczyła w międzynarodowym ćwiczeniu FALCON LEAP 2019 w Holandii.

Ćwiczenie miało na celu upamiętnienie 75 rocznicy największej operacji powietrznodesantowej w historii pk. MARKET GARDEN. W wydarzeniu wzięły udział reprezentacje Wojsk Powietrznodesantowych z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Francji, Włoch, RPA oraz Niemiec. Pierwszego dnia żołnierze mieli okazję przejść szlakiem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Sosabowskiego. Podczas wędrówki odwiedzili cmentarz w miejscowości Oosterbeek i oddali cześć poległym rodakom. W kolejnych dniach spadochroniarze zdobywali cenne doświadczenia biorąc udział w połączonym desantowaniu wojsk sojuszniczych. Ukoronowaniem ćwiczenia były skoki  spadochronowe na zrzutowiska gdzie przed laty lądowały wojska alianckie. Ostatniego dnia podchorążowie wraz z żołnierzami z 16 bpd z Krakowa odtworzyli historyczny moment przeprawy przez rzekę Ren, która miała na celu wsparcie przez Polaków Brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej.

Wyjazd był wspaniałym doświadczeniem dla podchorążych, którzy w niedalekiej przyszłości zasilą szeregi wojsk powietrznodesantowych dziedziczących tradycje 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.


Tekst i zdjęcia:  sierż. pchor. Patryk Jastrzębski

 

Back to top