INSTYTUT DOWODZENIA

W dniach 29.11-01.12 br. na terenie Górskiego Ośrodka Szkoleniowego AWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie odbyło się kompleksowe, trzydniowe szkolenie Sekcji Działań Nieregularnych.

Wzięło w nim udział aż 23 podchorążych czwartego oraz drugiego roku z 2 batalionu szkolnego.

Pierwszego dnia przeznaczony przeprowadzone zostały wykłady na temat balistyki zewnętrznej oraz ćwiczeń manualnych z bronią z wykorzystaniem repliki ASG. Przedstawione zostały zasady bezpiecznego korzystania z broni (ładowanie, rozładowywanie broni oraz status-check). W kolejnym bloku szkoleniowym zaprezentowane zostały zagadnienia związane z prowadzeniem ognia z wykorzystaniem przesłon i barykad. Zajęcia te prowadzone były przez starszych członków Sekcji.

Kolejne dwa dni szkolenia prowadzone były dla całości Sekcji przez doświadczonego oficera Wojsk Specjalnych, a składały się zarówno z części teoretycznej w formie wykładów jak i kompleksowych, wielogodzinnych zajęć w terenie górskim.  Tematyką ćwiczeń było przekraczanie przeszkód liniowych różnymi sposobami w zależności od stopnia niebezpieczeństwa, techniki desantowania, zajmowanie doraźnych baz przejściowych, obron okrężnych oraz zrywanie kontaktu ogniowego w terenie górskim.

tekst i zdjęcia: AWL