WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

W Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu (RPA) odbyła się międzynarodowa konferencja na temat historii i wspomnień Sybiraków Południowoafrykańskich.

To już czwarta edycja cyklicznych spotkań, zainicjowanych przez trzech badaczy z Polski i Afryki Południowej: Stefana Szewczuka (Prezesa Związku Sybiraków Afryki Południowej), dr. Cobusa Rademeyera (adiunkta w Uniwersytecie Sol Plaatje) oraz dr Martę Nowakowską (adiunkta Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu) w ramach wspólnego projektu South Africa-Poland Heritage Project.
W ramach konferencji odbył się cykl wykładów dotyczący historii sierot z Oudtshoorn (Stefan Szewczuk), zachowania polskiej kultury narodowej w Afryce (dr Cobus Rademeyer) oraz potrzeb zachowania tożsamości jako dziedzictwa narodowego (dr Marta Nowakowska). Dodatkowo przeprowadzono spotkanie z kolejnymi pokoleniami Sybiraków, którzy opowiadali o kolejach losu rodziców oraz dziadków (Ewa Clayton, Tomasz Kuhn, Dobek Pater, Wisia Górka i Dorota Butlion).
Konferencję otworzył ambasador RP w RPA pan Andrzej Kanthak, podkreślając fakt, że sam jest również Sybirakiem drugiego pokolenia, a zachowanie pamięci pokoleń jest niezwykle ważne zwłaszcza dla ludzi przebywających z dala od ojczyzny.