WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Pokonywanie przeszkody wodnej z ewakuacją ludności – to pierwszy epizod ćwiczenia KRYZYS-18.

W godzinach popołudniowych ogłoszono zagrożenie powodziowe w części Wrocławia. W celu opanowania sytuacji kryzysowej Wojewoda zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie pododdziałami wojska w celu przeciwdziałania sytuacji kryzysowej. W trakcie działań ratowniczych pododdziały Wojsk Inżynieryjnych nie tylko zabezpieczały ewakuację ludności, ale również dostarczały mieszkańcom wszelkiego rodzaju artykuły niezbędne do przeżycia. Realizując zadania korzystano ze specjalistycznego sprzętu inżynieryjnego, Pływających Transporterów Samobieżnych (PTS-M) oraz pojazdów terenowych Honker – to założenia jednego z epizodów ćwiczenia.

Ćwiczenie zostało przeprowadzone w Ośrodku Szkolenia Wodnego „OSW Osobowice” Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Cały proces był nadzorowany przez Kierownika ćwiczenia – Dziekana Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie płk. dr. hab. inż. Witalisa PELLOWSKIEGO, prof. AWL.

W trakcie ćwiczenia dokonano zamknięcia dróg, wyznaczono objazdy, a także przeprowadzono akcję ratunkową wobec osoby, która wypadła za burtę podczas transportu przez rzekę.

Tekst i zdjęcia: Zespół Prasowo-Informacyjny