WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Studenci Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie odwiedzili ratowników Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w ich siedzibie w Sobinie, gdzie zapoznali się z ich pracą oraz specyfiką działalności przedsiębiorstwa górniczo-hutniczego.

Szczególnie cennym doświadczeniem dla studentów było zapoznanie się z unikatowym wyposażeniem Jednostki. Przekonali się jak ważny jest porządek, gdy na podjęcie życiowych decyzji ma się do dyspozycji sekundy. Zobaczyli szkolenia utrzymujące ratowników w gotowości, między innymi mogli symulację wspólnej akcji sekcji nurkowej i wysokościowej. Natomiast samodzielnie pokonali tor treningowy imitujący warunki pod ziemią. Na zakończenie studenci wręczyli Dyrektorowi Oddziału list z podziękowaniami od Dziekana WNoB.

Należy dodać, że sprawdzianem jednostki jest udział Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratownictwa Górniczego IMRC (International Mines Rescue Competition). Drużyna KGHM Polska Miedź S.A. jest jedyną drużyną, która brała udział we wszystkich edycjach zawodów. Dwa razy zdobyła tytuł mistrza świata. Jak dotąd, żadnej innej drużynie nie udało się tego dokonać. Już we wrześniu, tego roku, odbędzie się kolejna XI edycja IMRC-2018 w Jekaterynburg (Rosja).

Przemysł górniczy i hutniczy na terenie Dolnego Śląska skupia się w Legnicko-Głogowski Okręgu Miedziowym (LGOM). Charakter złoża powoduję, że drąży się coraz głębiej, gdzie stale wzrasta temperatura (średnio 1 stopień na 33 m głębokości). W związku z tym koszty wydobycia rosną, ale przede wszystkim rośnie zagrożenie pracy górników. Kolejnymi aspektami zagrożeń są wzbogacanie ród i hutnictwo, generalnie zachowanie bezpieczeństwa procesowego od wydobycia rudy po produkt końcowy. W tym zakresie ważnym elementem zagrożenia jest działalność zakładów hydrotechnicznych, w szczególności składowisko odpadów poflotacyjnych „Żelazny most”.

Zdjęcia: Magdalena Drapała, Natalia Wysocka
Tekst: Jarosław Rusin