WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

imienia generała Tadeusza Kościuszki
5 marca 2020 r.

Założenia programowe

Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki z nową sowiecką okupacją. 60 lat później - 3 lutego 2011 r. Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i jednocześnie świętem państwowym.

Chcąc upamiętnić „Żołnierzy Wyklętych” oraz przyczynić się do pogłębienia wiedzy na Ich temat, organizujemy w dniu 5 marca 2020 r. studencką konferencję naukową „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”. Bardziej szczegółowa tematyka konferencji zawiera:

1. Formy działalności polskiego podziemia niepodległościowego.
  2. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944–1956.
  3. Aparat represji a polskie podziemie niepodległościowe.
  4. Postrzeganie podziemia niepodległościowego tzw. drugiej konspiracji przez polskie społeczeństwo od zakończenia II wojny światowej do czasów współczesnych.
  5. Żołnierze Wyklęci a współczesne postawy patriotyczne.
  6. Narracja o Żołnierzach Wyklętych w PRL i po 1989 r.
  7. Przywracanie pamięci. Od Żołnierzy Wyklętych do Niezłomnych.

Informacje organizacyjne

Konferencja odbędzie się w Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu w dniu 05.03.2020 r.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać drogą elektroniczną do dnia 1 marca 2020 roku na adres opiekuna Naukowego Koła Pamięci Narodowej AWL: ppłk. dr. Adama SZYMANOWICZA (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Organizatorzy konferencji:Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu/Oddziałowe Biuro Edukacji Naro-dowej.Wydział Nauk o Bezpieczeństwie (Naukowe Koło Pamięci Narodowej).

PLAKAT KONFERENCJA ZOLNIERZE WYKLECI page 001