ZAKŁAD WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU

W dniach 18 – 19.02.2020 r. w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się 23. edycja Projektu Wojownik, zajęć sportowo – edukacyjnych dedykowanych weteranom misji poza granicami kraju, rodzinom żołnierzy poległych w misjach oraz instruktorom wychowania fizycznego z jednostek wojskowych.

Projekt Wojownik objęty jest patronatem ministra Obrony Narodowej, pomysłodawcą oraz głównym organizatorem jest Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa płk Szczepan GŁUSZCZAK, który poza współpracą z jednostkami wojskowymi, w których realizowane są zajęcia, współpracuje z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ramach Projektu realizowanego w AWL odbyły się wykłady oraz zajęcia praktyczne.

W pierwszym dniu wykłady w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury poprowadzili: Maciej Janowski – żużlowiec z klubu Betard Sparta Wrocław, medalista Mistrzostw Świata, Europy oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Polski; Mateusz Białas – zawodnik i trener KO GYM, aktualny Mistrz Polski Muay Thai, Vice Mistrz Polski w K1  oraz Mateusz Winnicki – Właściciel firmy Fitkolektyw, zajmującej się szeroko pojętymi aspektami diety, dietoterapii i regeneracji.

Kolejnym etapem był trening, który przeprowadził Mariusz Cieśliński – właściciel i główny trener klubu KO GYM, kickboxer oraz zawodnik boksu tajskiego. Wielokrotny medalista Mistrz Świata takich federacji jak ISKA czy WAKO, był pierwszym zawodnikiem reprezentującym Polskę, który został zawodowym mistrzem świata w boksie tajskim, pokonując Taja Faphimaia Bunkerda.

W drugim dniu Projektu szkolenie przeprowadzili szer. Marta MICHALSKA z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, która poprowadziła zajęcia z jogi. Celem zajęć jest zwiększenie świadomości ciała poprzez podstawowe pozycje jak i pomoc w rożnych jego dolegliwościach związanych z życiem codziennym czy specyfiką pracy.  Sierż. pchor. Karol Łagodziński z AWL, który zapoznał szkolonych z wybranymi ćwiczeniami wykorzystywanymi w crossfit, a dokładniej omówił technikę ćwiczeń zarzutu i podrzutu oraz rwania. Artur Kiczuk – trener trójboju siłowego, Mistrz Polski w wyciskaniu sztangi leżąc zaprezentował weteranom wybrane elementy treningu siłowego wykorzystywane w sportach walki. Wybrane techniki wykorzystywane w mieszanych sztukach walki zaprezentował st. szer. Robert Rogalewicz aktualny Mistrz Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie, który służy w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

W ramach 23. edycji Projektu Wojownik Akademię Wojsk Lądowych zaszczyciły swoją obecnością przedstawicielki Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy Panie Zofia Janik, Krystyna Ambrozińska, Barbara Pastusiak oraz Urszula Marczewska.

Fakty com

Fakty o poranku TVP3 Wrocław audycja na żywo 19.02.2020 r