WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE


W dniu 11 grudnia 2018 r.  członkowie koła zorganizowali w Akademii, kolejne już VI Wykłady i Warsztaty Otwarte pt. „ Elementy ratownictwa taktycznego”.

W dniach 5-7 grudnia bieżącego roku, studenci Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki wzięli udział w III Międzynarodowym Kongresie Bezpieczeństwa w Toruniu.

Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych

Studenci Medycznego Cywilno-Wojskowego Koło Naukowego w dniach 8-11 listopada 2018 r. brali udział w 6 Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych w Krakowie. Pchor. st. szer. Adam Sojka, studentki: Pani Daria Wydmuch, Weronika Brodowska wraz z opiekun koła doktor Beatą Zysiak-Christ uczestniczyli w trakcie Kongresu zarówno w warsztatach i seminariach.

Pokaz z zakresu ratownictwa taktycznego

W dniu 10.11.2018 r., członkowie Medycznego Cywilno – Wojskowego Koła Naukowego włączyli się czynnie do uroczystości związanych z obchodami 100 rocznicy uczczenia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego na DFN

W ramach odbywającego się w dniu 22 września 2018 r. na terenie Akademii Wojsk Lądowych Festiwalu Nauki, członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego (st. kpr. pchor. Adam Sojka, Weronika Brodowska oraz Jakub Szyller) wraz z opiekun dr Beatą Zysiak-Christ przeprowadzili warsztaty pt.” Nowoczesne metody ewakuacji z miejsca zagrożonego i tamowanie krwotoków w warunkach strefy zagrożenia".

Członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego na konferencji

W dniach 25-26 czerwca 2018r., studenci oraz podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych byli uczestnikami III Konferencji Doktorantów i Kół Naukowych „Wyzwania dla Bezpieczeństwa”, organizowanej przez Akademię Marynarki Wojennej. Konferencja towarzyszyła ogólnopolskiej Konferencji NATCON. 

W dniu 21 kwietnia 2018 roku na Placu Wolności we Wrocławiu odbyło się organizowane po raz pierwszy przedsięwzięcie pt. „Dolnośląskie spotkania z ratownictwem”.

Członkowie Medycznego Cywilno – Wojskowego Koła Naukowego wraz z opiekun dr Beatą Zysiak-Christ reprezentowali Akademię Wojsk Lądowych, którzy nauczali opatrywania ran, tamowania krwawień, udrażniania dróg oddechowych.

Już po raz czwarty, członkowie Medycznego Cywilno – Wojskowego Koła Naukowego brali czynny udział w organizacji, cyklicznej konferencji naukowej pt.” Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”.

W dniach 10-11.04.2018r. członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego wzięli udział w I Międzynarodowej Konferencji i VI Warsztatach Medycyny Pola Walki - tam, gdzie zaczyna się śmierć... Wydarzenie odbyło się w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

W dniach 23-25.03.2018 r. w Ośrodku Szkoleniowym „ Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie, członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego realizowali wyjazd metodyczno-szkoleniowy.

W ramach dnia otwartego, który odbył się 23.03.2018 r. w Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, członkowie Medycznego Cywilno – Wojskowego Koła Naukowego zorganizowali dynamiczny pokaz działań ratowniczych podczas zdarzenia mnogiego.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – tym mottem powinniśmy kierować się każdego dnia. Członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego koła naukowego wiedzą to najlepiej. Twierdzą również, że dobre nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

Ciągłe doskonalenie i zdobywanie dodatkowych umiejętności przez członków MCWKN koła, to oprócz aspektów naukowych jeden z podstawowych elementów działalności.

12 stycznia 2018 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się charytatywny koncert pt. „Betlejem wrocławskie”, podczas którego członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego mieli zaszczyt wspierać w trakcie zabezpieczania medycznego Maltańską Służbę Medyczną.

Udzielanie pierwszej pomocy, to wiedza i praktyczna umiejętność jej wykorzystania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Nauczanie umiejętności i kształtowanie określonych nawyków przynosi pozytywne korzyści szczególnie jeżeli wprowadzane są już na pierwszym etapie nauczania. Członkowie Medycznego cywilno-wojskowego koła naukowego ponownie odwiedzili szkołę, w której oprócz warsztatów z pierwszej pomocy zapoznali najmłodszych z rolą żołnierza w społeczeństwie.

W murach Akademii Wojsk Lądowych odbył się kolejny cykl wykładów i warsztatów otwartych pt. „Ratownictwo dla każdego”, których organizatorem było Medyczne Cywilno-Wojskowe Koło Naukowe.

Każdego roku w listopadzie na terenie Akademii Wojsk Lądowych odbywają się Dni Podchorążego. 28 listopada br. nie mogło zabraknąć członków MCWKN, którzy w trakcie dni otwartych Akademii Wojsk Lądowych zorganizowali warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Rozpoczęliśmy naszą działalność naukową obecnością na IX Ogólnopolskim Sympozjum Ratownictwa Medycznego w Szczyrku, które odbyło się w dniach 6-8 października br. Przedstawicielki koła: st. kpr. pchor. Klaudia Nowakowska vel Nesterowicz wraz z opiekunem koła dr Beatą Zysiak-Christ brały czynny udział w trzydniowym sympozjum składającym się z części wykładowych i warsztatowych.

W Zgorzelcu i w Dzierżoniowie przedstawiciele Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego wraz z członkami Sekcji Walki w Bliskim Kontakcie oraz Sekcją Działań Bojowych przygotowali dla uczniów szkół średnich i podstawowych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zajęcia pt. „Jak zostać żołnierzem – sprawdź się z nami”.

23 września 2017 roku na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego uczestniczyli w XX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, realizując temat „Działania ratownicze w sytuacjach różnych zagrożeń w oparciu o cywilne i wojskowe wytyczne”.

W dniach 12 – 14 października 2017 roku delegacja przedstawicieli Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego na czele z opiekunem koła Panią dr Beatą Zysiak-Christ uczestniczyła w 5. Ogólnopolskim Kongresie Ratowników Medycznych, zorganizowanym w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W nowym roku akademickim w dniach 9-10 października 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowym „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie odbył się pierwszy wyjazd metodyczno-szkoleniowy członków MCWN. Motywem przewodnim było zapoznanie się z nowym sprzętem wykorzystywanym w ratownictwie taktycznym (opaski uciskowe do tamowania krwotoków z kończyn dolnych typu junctional, nosze typu SKED, wielofunkcyjny manekin do wykonywania czynności ratunkowych itd.) oraz działania ratownicze w terenie górzystym przy użyciu w.w sprzętu.

Tegoroczne ćwiczenie Kryzys 2017, nie mogło odbyć się bez członków Medycznego Cywilno-Wojskowego koła naukowego. W dniach 7-9 czerwca, dwudziestu dwóch studentów i podchorążych (Wypych Patrycja, Pacek Maciej, Kuberski Konrad, Gajda Justyna, Żukowska Zofia, Tilgner Marta, Ilnicka Aneta, Klesiński Krystian, Zaborski Kacper, Lech Sebastian, Dymowski Marcin, Kozłowski Marcin, Dziuba Patryk, Skurzok Tomasz , Wasilewski Kornel, Grzesiak Daniel, Małoszczyk Kamil, Obarska Katarzyna, Świątczak Anita, Zientara Marcin, Trojan Bartosz, Siwek Katarzyna, Adamczak Adrian) zaangażowanych było w działania komórki CPR, która oprócz samego centrum posiadała w składzie zespoły ratownicze, działające na miejscach zdarzeń.

W dniach 20-21 kwietnia 2017 roku odbyła się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych III Konferencja naukowa pt. „Systemy ratownicze w Polsce, a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe” , w której członkowie MCWKN zaangażowani byli zarówno na etapie przygotowań jak i samego jej przebiegu.

Głównymi organizatorami konferencji byli dr Beaty Zysiak – Christ z Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL (opiekun MCWKN) oraz dr Jacek Smereka - kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W dniach 04-05.04.2017r. członkowie Medycznego Cywilno- Wojskowego Koła Naukowego wzięli udział w V Międzynarodowych Warsztatach Pola Walki organizowanych przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

W dniach 20-23.03.2017 r. w Ośrodku Szkoleniowym „ Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie, odbył się wyjazd metodyczno-szkoleniowy członków Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego. Celem wyjazdu było zapoznanie się uczestników z teorią i praktyką procedury MARCH(E) oraz przygotowaniem materiałów dydaktycznych dla uczniów szkół średnich.

W dniach 13-24 lutego 2017 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej odbył się kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Udział w kursie wzięli studenci, którzy na co dzień działają aktywnie w Medycznym Cywilno-Wojskowym Kole Naukowym.

Święta Bożego Narodzenia to czas spędzony wspólnie z rodziną, przy syto nakrytym stole w blasku choinki. Niestety, nie każdy spędzi te święta w domu. Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu z Oddziału Immunologii Kliniczny i Pediatrii 22 grudnia 2016 roku, tuż przed świętami mogli poczuć ich magię. Małych pacjentów odwiedzili podchorążowie i studenci cywilni wraz z „Mikołajką” z Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego. Studenci koła naukowego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oprócz rozdania wcześniej przygotowanych słodkich paczek z drobnymi prezentami kolędowali i bawili się z małymi podopiecznymi. Maskotki oraz wspólne zabawy sprawiły, że na twarzach podopiecznych zagościł uśmiech.

 

 W dniach 19-21.12.2016 w Ośrodku Szkoleniowym „Wysoki Kamień”, odbył się wyjazd metodyczno-szkoleniowy członków Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystania prowizorycznego i podstawowego sprzętu w działaniach ratowniczych w trudnych warunkach środowiskowych (terenach górzystych) oraz zaznajomienie z zasadami ratownictwa pola walki.

 

W dniach 14-16. 12. 2016 r. członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego, wzięli udział w kursie TCCC organizowanym przez firmę W.I.R SOF MED. CENTER. Szkolenie odbyło się w miejscowości Dobromierz i obejmowało tematykę szeroko rozumianego ratownictwa pola walki.

Członkowie Medycznego cywilno-wojskowego koła naukowego podczas odbywającej się na terenie WSOWL konferencji pt.” Decyzje w sytuacjach zagrożeń” w dniu 23 listopada 2016 r. przeprowadzili dynamiczny pokaz działań ratowniczych. Celem pokazu było przedstawienie kooperacji działań służb medycznych oraz PSP podczas zdarzenia mnogiego.

W dniu 8.11.2016 r. odbyły się 3 warsztaty z cyklu „Ratownictwo dla każdego” zorganizowane przez Medyczne Cywilno-Wojskowe Koło Naukowe. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Medycyna wojskowa i ratownictwo taktyczne”. W przedsięwzięciu wzięli udział wojskowi i cywilni studenci, Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, oraz żołnierze, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności o zakres udzielania pierwszej pomocy w strefach zagrożenia.

W dniu 17.09.2016 Członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego wraz z podchorążymi z Sekcji Działań Połączonych wzięli udział w przedsięwzięciu pt. „Sposoby realizacji zadań taktycznych na współczesnym polu walki” realizowanym w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W ramach zorganizowanego dynamicznego pokazu przedstawiono sytuację, kiedy podczas rutynowego patrolu pojazd wojskowy najeżdża na ładunek wybuchowy i zostaje zaatakowany przez przeciwnika.

W dniu 13 września członkowie MCWKN przeprowadzili konkurencje zadaniowe z zakresu pierwszej pomocy. Rywalizacja na poziomie zespołowym została przygotowana w ramach odbywającej się ogólnopolskiej konferencji, skierowanej do kierowników biur karier. Stacja medyczna była jednym z punktów, z którym zmagały się zespoły.

Po ówczesnym omówieniu zagadnienia oraz nauki zakładania stazy taktycznej stosowanej w warunkach ekstremalnych sytuacji, zespoły otrzymały zadania, które musiały wykonywać na czas.

W dniach 20-21.06.2016 w Trójmieście odbyła się II Konferencja Doktorantów i Kół Naukowych „Wyzwania dla bezpieczeństwa”, w której zarówno podchorążowie (szer. pchor. Klaudia Nowakowska vel Nesterowicz, kpr. pchor. Marcin Dymowski, st. kpr. pchor. Sebastian Lech) jak i studenci cywilni (Dominika Flak, Jakub Szyller), członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego wraz z opiekun koła dr Beata Zysiak-Christ brali udział.

Organizatorem spotkania naukowego była Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,a samo wydarzenie towarzyszyło VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON i XIV Targom Balt-Military Expo 2016 w Gdańsku.

14 czerwca 2016 roku członkowie Medycznego Cywilno Wojskowego Koła naukowego na czele z opiekunem panią dr Beatą Zysiak-Christ zagościli w gimnazjum nr 16 im. Andrzeja Waligórskiego we Wrocławiu. Celem wizyty było zaznajomienie młodzieży z zagrożeniami jakie w ostatnim czasie przyczyniają się do utraty zdrowia i życia. Jednymi z nich to zagrożenia związane z atakami terrorystycznymi, które niejednokrotnie kończą się postrzałem, wybuchem ładunku czy ranami ciętymi. W efekcie powyższych działań dochodzi do krwotoków, które jak w przypadku ratownictwa taktycznego ale i też cywilnego są jednym ze zgonów, których można uniknąć.

W medycynie pola walki, w której żołnierz działa w trzech strefach, taktyczne działania mogą wspaniale wkomponować się również w.w sytuacje w warunkach cywilnych.

W dniach 7-9 czerwca 2016r. na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyło się ćwiczenie KRYZYS-16, które stanowiło element ćwiczenia ANAKONDA-16 zorganizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Na potrzeby ćwiczenia stworzonocentra takie jak: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzka Komenda Policji, Państwowa Straż Pożarna etc.

Studenci Medycznego Cywilno-Wojskowego koła naukowego pod opieką dr Beaty Zysiak-Christ tworzyli Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz grupę Ratowników Medycznych.

W dniach 26-29 kwietnia 2016 r. członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego przebywali w Ośrodku Szkoleniowym Wysoki Kamień. Celem pobytu była realizacja ujętego w planie przedsięwzięć wyjazdu metodyczno-szkoleniowego. Wyjazd stanowił ważny aspekt dydaktyczny. Tematyka wyjazdu obejmowała wykłady i ćwiczenia z zakres działań zespołowych na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, ewakuacji w terenie górzystym i leśnym.

Podczas pierwszego wyjazdowego wieczoru odbyły się wykłady wprowadzające w plan działania. Tematami wykładów były, rodzaje, sposoby i techniki ratownictwa w warunkach górzystych i leśnych. Działania zespołowe i ewakuacja. Warunki bezpieczeństwa i klarowanie sprzętu potrzebnego do działań.

Systemy Ratownicze w Polsce, a Bezpieczeństwo Cywilne i Wojskowe to już druga Konferencja Naukowa organizowana przez opiekun koła MCWKN dr Beata Zysiak- Christ.

Dwudniowa konferencja, która odbyła się w dniach 14-15.04.2016 r. składała się z części wykładowej i panelu warsztatowego. W całym przedsięwzięciu wzięło udział około 200 osób.

Członkowie koła medycznego cywilno- wojskowego czynnie pomagali w przebiegu konferencji. Wśród nic znaleźli się zarówno podchorążowie jak i studenci cywilni: Maciej Pacek, Kacper Plezia, Ewa Gandzel, Justyna Gajda, Piotr Humeniuk, Łukasz Wójcik, Marcin Kozłowski, Sebastian Lech, Marcin Dymowski, Patrycja Wypych Konrad Kuberski, Katarzyna Siwek, Klaudia Nowakowska, Zosia Żukowska.

Edukacja z pierwszej pomocy to jeden z najistotniejszych elementów bezpieczeństwa, którym od roku zajmują się członkowie Medycznego Cywilno – Wojskowego koła naukowego. Kolejni uczniowie z sześciu klas w SSP 72 we Wrocławiu w dniu 08.04.2016 zostało przeszkolonych z podstaw pierwszej pomocy. Uczniowie klas młodszych odbyli szkolenie z zakresu umiejętności nawiązywania kontaktu z poszkodowanym, udrażniania dróg oddechowych, sprawdzania oddechu oraz wykręcenia numeru 112 w celu zapewnienia specjalistycznej pomocy. Maluchy świetnie radziły sobie podczas układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej oraz opatrywania ran przy użyciu bandaża.

Wyzwania współczesnej medycyny taktycznej i ratunkowej, procedury, standardy i algorytmy postępowania były przewodnim tematem IV Międzynarodowych Warsztatów Medycyny Pola Walki odbywających się w dniach 05-06.04.2016 roku w WCKM w Łodzi. Członkowie (plut. pchor. Andrzej WYSOCZAŃSKI, plut. pchor. Alicja WYSOCKA, kpr. pchor. Marcin DYMOWSKI , kpr. pchor. Marcin KOZŁOWSKI, kpr. pchor. Patryk DZIUBA , szer. pchor. Bruno SKRZYNIARZ, plut. pchor. Zosia WISZNIEWSKA) medycznego cywilno – wojskowego koła naukowego wraz z opiekun dr Beatą Zysiak – Christ brali czynny udział w dwudniowych warsztatach. Gośćmi tegorocznych warsztatów byli przedstawiciele ważnych instytucji, jak np.: Szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia, Zastępca Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, przedstawiciele instytucji medycznych, oraz personel medyczny Stanów Zjednoczonych, Kanady.

W dniu 31.03.2016 członkowie koła brali udział w Dniu Logistyki odbywającym się w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu . Reprezentanci koła w składzie: Zientara, Wysocka, Januszewski, Pacek, przeprowadzili warsztaty dla uczniów zespołu szkół, które obejmowały teorię i praktykę z zakresu medycyny pola walki. Uczniowie nauczyli się zasad tamowania krwotoków oraz wykorzystywania opaski uciskowej. Dowiedzieli się o rodzajach opasek stosowanych w warunkach cywilnych i wojskowych. Studenci omówili zasady działania, budowę i zastosowanie najpopularniejszych opatrunków wojskowych, które wykorzystywane są już coraz częściej również w warunkach cywilnych.

W dniach 11-13 marca 2016 r. członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego wraz z członkami Naukowego Koła Ratownictwa Specjalistycznego UM z Wrocławiu brali udział w dwudniowym szkoleniu lawinowym z TOPR-em w Zakopanem. W piątkowy wieczór po dotarciu do Zakopanego, został przedstawiony program oraz instruktaż całego szkolenia. Odbył się pierwszy wprowadzający wykład na temat lawin i prowadzenia akcji ratowniczej po ich zejściu oraz nauka określania współczynnika lawinowego. Wykład poprowadził ratownik TOPR, paramedyk, żołnierz misji w Afganistanie i Iraku, instruktor Wojskowego Ośrodka Szkoleniowego w Zakopanem Paweł Jankowski.

W dniu 23.02.2016r. w murach Naszej Uczelni odbył się kolejny cykl wykładów i warsztatów otwartych z cyklu „RATOWNICTWO DLA KAŻDEGO. Tym razem tematyką przewodnią była Medycyna wojskowa i ratownictwo taktyczne.

Przedsięwzięcie, które skierowane było do studentów wojskowych i cywilnych pasjonujących się tematyką z zakresu TCCC, cieszyło się dużym zainteresowaniem organizacji proobronnych i słuchaczy z innych uczelni. Gośćmi byli studenci Uniwersytety Medycznego, Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej z Wrocławia, członkowie Stowarzyszenia Orląt Lwowskich Armii Krajowej z Kielc, członkowie Ranger Survival Club z Gliwic, ratownicy medyczni z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

To cykl wykładów i warsztatów otwartych organizowanych od zeszłego roku przez Medyczne Cywilno - Wojskowe Koło Naukowe.

Prelegentami zbliżających się wykładów będą specjaliści, wykładowcy, uczestnicy Misji. Warsztaty zostaną przygotowane i przeprowadzone przez wspaniale przygotowanych studentów WSOWL.

Tomasz Sanak - ratownik medyczny z Afganistanu, Wykładowca Zakładu Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego Prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim i Pedagogicznym w Krakowie z zakresu ratownictwa i zabezpieczenia medycznego sytuacji kryzysowych.

W dniu 30 stycznia 2016 roku studenci Medycznego Cywilno – Wojskowego Koła Naukowego podczas spotkania z przedstawicielami Koła Naukowego Ratownictwa Specjalistycznego z Uniwersytetu Medycznego omawiali możliwości współpracy.

Dyskusje dotyczyły wymiany doświadczeń podczas wspólnych szkoleń i warsztatów, organizacji wykładów i warsztatów otwartych oraz prowadzenie badań naukowych pozwalających wypełnić lukę w tematykach związanych z bezpieczeństwem i ratownictwem cywilno – wojskowym. W spotkaniu oprócz przedstawicieli kół brali udział ich opiekunowie oraz kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego UM dr n. med. Jacek Smereka.

W dniu 16.12.2015 członkowi koła pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu opiekunce koła dynamicznych, pozorowanych zajęć z taktyki działań medycznych dla uczestników kursu proobronnego.

Ćwiczenia, miały na celu doskonalenie poznanych na wcześniejszych zajęciach zasad z indywidualnych i zespołowych działań ratowniczych oraz taktyki wojskowej.

Stworzone bardzo realistycznie urazy, na które narażeni są żołnierze podczas działań bojowych oraz wprowadzone efekty akustyczne, sprawiły, że stres był widoczny u większości ćwiczących.

 

Back to top