ZAKŁAD WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU


Dnia 1 grudnia br. w Gdańsku odbył się „Puchar Polski Eskrima Wekaf 2019”.

Konkurencje wymagały wykazania się umiejętnościami z zakresu walki na noże, jeden i dwa kije - wszystko to w zbroi przeznaczonej do walk turniejowych oraz ochraniaczach. Student Akademii Wojsk Lądowych kpr. pchor. Michał Sławski walczył drużynowo w 4 konkurencjach: Knife, Paddet 1, Amez 1, Amez 2. W pierwszej zdobyli pierwsze, a w kolejnych drugie miejsca.

Dzięki zawodom podchorąży AWL wszedł w struktury międzynarodowej organizacji WEKAF POLSKA (Największej  Międzynarodowej Organizacji Eskrima na Świecie) oraz został powołany do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w Filipinach w 2020 roku.

***

Eskrima to sztuka walki wywodząca się z Arnis rdzennej filipińskiej sztuki walki, której nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa arnes, oznaczającego pancerz. Broń stanowią w niej długie i krótkie noże, bambusowe lub wykonane z drzewa „kamagon” kije. Uważa się, że właśnie przez mistrza tej sztuki walki „Lapu- Lapu” został zabity w 1521 r. Ferdynand Magellan. Późniejszy rozwój arnis nastąpił w wyniku chęci Filipińczyków do przeciwstawienia się hiszpańskim kolonizatorom. Do licznych odmian arnis zalicza się obecnie m.in.: didyadoce paresestokadakalakipagaradmanpananandatasinawali.


tekst: AWL

zdjęcia: AWL

 

Back to top