WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

symulator WSPol 1

Projekt:

Nr DOB-BIO9/06/01/2018

Projekt realizowany w konsorcjum naukowym w składzie:

• Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (lider)
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej
  • Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki
  • Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”
  • ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o.

Celem głównym projektu jest budowa symulatora umożliwiającego nabycie praktycznych umiejętności prowadzenia czynności na miejscu zdarzenia drogowego wraz z dokumentacją techniczną i użytkową. Symulator wspomagający szkolenie policjantów w realizacji czynności na miejscu zdarzenia drogowego powinien być narzędziem, przy pomocy którego, będzie można przeszkolić policjantów komórek ruchu drogowego do wykonywania czynności na miejscu zdarzenia drogowego typowego oraz nietypowego, jak wypadki masowe, katastrofy w ruchu lądowym, czy inne sytuacje o charakterze kryzysowym. Ponadto symulator powinien łączyć świat wirtualny, ze światem rzeczywistym, tj. przenosząc ćwiczącego w świat wirtualny (wizualizacja miejsca zdarzenia) z jednoczesnym umożliwieniem wykonywania czynności służbowych na miejscu zdarzenia drogowego (oględzin miejsca zdarzenia, dokumentowania czynności, udzielenie pierwszej pomocy ofiarom zdarzenia drogowego, itp.).

Obecnie brakuje (w Polsce i na świecie) kompleksowych rozwiązań wspierających proces szkoleniowy w zaproponowany sposób. Implementacja tak opracowanego narzędzia w systemie kształcenia Policji, pozwoliłaby na podniesienie jakości szkolenia policjantów ruchu drogowego i mogłaby pozytywnie wpłynąć na środowisko pracy. Symulator powinien zwiększyć efektywność czynności podejmowanych na miejscu zdarzenia drogowego.

Lata realizacji projektu: 2018 - 2021

Kierownik projektu: dr hab. Mariusz Nepelski