BIURO KARIER I PROGRAMU ERASMUS

Moją przygodę z programem Erasmus + rozpoczęłam w stolicy Słowenii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Lublańskiego. Zdecydowałam się wybrać akurat to państwo z dwóch powodów. Pierwszym jest  jego położenie geograficzne, gdyż znajduję się w centrum Europy, między Chorwacją a Włochami, co umożliwia podróżowanie i poznawanie sąsiednich miejsc.

Mimo, iż kraj ten jest jednym z najmniejszych w Europie potrafi zachwycić swoim niezwykłym, naturalnym pięknem.  Można tutaj znaleźć zarówno morze jak i zapierające dech w piersiach alpejskie szczyty, liczne jeziora czy jaskinie. Drugim z powodów jest prestiż uczelni, w której studenci z programu traktowani są z dużą uwagą przez prowadzących zajęcia wykładowców. Wbrew pozorom udział w programie Erasmus + nie jest tylko kilkumiesięcznym odpoczynkiem od uczelnianych obowiązków. Na Uniwersytecie Lublańskim mam możliwość doskonalić swoje umiejętności językowe oraz zdobyć wiedzę merytoryczną i praktyczną ściśle związaną z kierunkiem mojego kształcenia.

Na początku byłam przerażona tym, co może mnie spotkać studiując na zagranicznej uczelni. Nowe miejsce, nowi ludzie, bariera językowa były dla mnie ogromnym wyzwaniem.  Moje obawy na szczęście szybko okazały się nieistotne. Już po tygodniu miałam grupę wspaniałych znajomych i bez problemu aktywnie uczestniczyłam w zajęciach uczelnianych. W Lublanie niemalże każdy potrafi mówić po angielsku więc nie było żadnych problemów z komunikacją, ponadto ludzie żyjący w tym mieście są chętni do pomocy i życzliwi. Miasto to jest dla mnie ideałem życia studenckiego, organizowanych jest wiele imprez integracyjnych dla studentów z wymian międzynarodowych oraz imprez tematycznych związanych z tradycjami bałkańskimi czy wycieczek w interesujące miejsca. Sama miałam możliwość uczestniczyć w Finale Mistrzostw Świata w Skokach Narciarskich w Planicy, co było wyjątkowym dla mnie doświadczeniem. Podczas mojej kilku miesięcznej przygody z programem udało odwiedzić mi się Bośnię i Harcegowinę (Sarajewo, Jajce) która urzekła mnie tragiczną i piękną historią, Chorwacje, Węgry  i wiele ekscytujących słoweńskich miejsc takich jak Piran (miasto portowe), Bled (miasto z najpiękniejszym jeziorem) czy Jezioro Bohinj.

Lublana jest ‘miastem rowerów’, jest tak mała, że bez problemu można wszędzie dotrzeć za pomocą dwóch kół. Osobiście sama dość często poruszam się za pomocą miejskich rowerów, które są najtańszym i najszybszym środkiem transportu. Ponad to uczelnia oferuję możliwość korzystania z dobrze wyposażonej siłowni, kursów tańca, zajęć fitness i wielu innych sportowych wydarzeń.  Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Warte uwagi są tzw. bony studenckie na posiłki. Każdy student ma przydzielone miesięcznie 22 bony, które może wykorzystać w większości restauracji i barów na terenie nie tylko Lublany ale całego kraju. Możliwe jest to dzięki dofinansowaniu ze strony Państwa. Zestaw studenckiego dania składa się zawsze z zupy, dania głównego, deseru bądź owocu. Cena takiego posiłku z wykorzystaniem bonu waha się zazwyczaj między 2 a 4 euro ale również są miejsca gdzie można jeść zupełnie za darmo. Jest to świetne rozwiązanie na zaoszczędzenie pieniędzy gdyż niestety życie w Lublanie nie należy do najtańszych.

Podsumowując, udział w programie Erasmus + w Słowenii jest najlepszą przygodą mojego życia. Lublana daje możliwość nauki w jednym z największych uniwersytetów w całej Europie, gdzie poziom kształcenia umożliwia zdobycie szerokiej wiedzy pod protektoratem międzynarodowych wykładowców. To bardzo przyjazne dla studentów miejsce, gdzie można zarówno odpocząć w otoczeniu pięknej natury, aktywnie spędzać czas zwiedzając, podróżując czy uprawiając różnego rodzaju sporty, poszerzyć wiedzę naukową jak również zawrzeć międzynarodowe przyjaźnie i wspaniale się bawić na integracyjnych wydarzeniach w centrum miasta.

Studentka: Partycja PARKITNA