INSTYTUT DOWODZENIA

Kurs przeznaczony jest dla: kandydatów na oficerów rezerwy (którzy odbyli czynną służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe oraz nie posiadają zdanego egzaminu na oficera) do pełnienia obowiązków na stanowiskach dowódców plutonów w korpusie osobowym wojsk lądowych grupie osobowej panc. zmech., rozpoznanie,  rakietowej i artylerii, inżynierii wojskowej, wojsk obrony przeciwlotniczej specjalności ogólnej w ramach przydziałów mobilizacyjnych na stanowiska etatu czasu „W” jednostek wojskowych.

Celem kursu jest: wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne na stanowisku dowódcy plutonu oraz przygotowanie ich do dowodzenia w działaniach taktycznych.
Absolwent kursu, po zrealizowaniu programu, powinien osiągnąć efekty kształcenia i szkolenia w zakresie:

1. wiedzy:
    • posiada wiedzę o działaniach taktycznych wojsk;
    • zna taktykę pododdziałów swojej specjalności oraz podstawy taktyki innych rodzajów wojsk;
    • zna podstawy teorii strzelania i kierowania ogniem;
    • posiada wiedzę o możliwości użycia środków walki;
    • zna proces dowodzenia na szczeblu plutonu;
    • posiada wiedzę z zakresu budowy oraz eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
    • posiada podstawową wiedzę o zabezpieczeniu bojowym i logistycznego plutonu w działaniach taktycznych;
    • posiada wiedzę o przygotowaniu i prowadzeniu działalności szkoleniowej i metodycznej na szczeblu plutonu.
  2. umiejętności:
    • posiada umiejętność przygotowania i prowadzenia działań taktycznych plutonu;
    • potrafi wykorzystać możliwości bojowe wybranego uzbrojenia i sprzętu;
    • potrafi zorganizować i przeprowadzić podstawowe przedsięwzięcia zabezpieczenia bojowego i logistycznego plutonu;
    • wykonuje dokumenty dowodzenia oraz dokumentację szkoleniową obowiązującą na szczeblu plutonu (kompanii);
    • potrafi organizować i prowadzić szkolenie wybranych zagadnień na szczeblu plutonu.
  3. kompetencji społecznych:
    • rozumie rolę dowódcy w pododdziale, jest świadomy odpowiedzialności za dowodzenie i szkolenie podwładnych, powierzone uzbrojenie i sprzęt wojskowy, utrzymanie wysokiej gotowości bojowej oraz terminową realizację zadań;
    • ma świadomość konieczności ustawicznego pogłębiania swojej wiedzy ogólnej, metodycznej i specjalistycznej.

Czas trwania: 2 miesiące.

Miejsce: Akademia Wojsk Lądowych.

Charakterystyka kursu: zajęcia odbywać się będą w formie wykładów, seminariów, repetytoriów, zajęć grupowych oraz zajęć praktycznych realizowanych zgodnie z przyjętymi formami działalności dydaktycznej.

W ramach kursu słuchaczom zostaną przekazane następujące treści szkolenia:

1. Grupa treści szkolenia ogólnego:
    • działalność wychowawcza w wojsku;
    • przywództwo w dowodzeniu;
    • ochrona informacji niejawnych.
  2. Grupa treści szkolenia kierunkowego:
    • podstawy dowodzenia;
    • taktyka ogólna;
    • działania pokojowe i stabilizacyjne;
    • gotowość bojowa i mobilizacyjna;
    • rozpoznanie wojskowe i armie innych państw;
    • topografia wojskowa;
    • zabezpieczenie logistyczne działań taktycznych;
    • teoria i praktyka strzelań;
    • środki dowodzenia;
    • działalność szkoleniowo-metodyczna w wojsku;
    • międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych;
    • podstawy eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
    • wsparcie wojsk sojuszniczych przez państwo-gospodarza (HNS)
    • współpraca cywilno-wojskowa (CIMIC);
    • ochrona środowiska;
    • powszechna obrona przeciwlotnicza;
    • obrona przed bronią masowego rażenia;
    • wsparcie ogniowe;
    • zabezpieczenie inżynieryjne;
    • regulaminy SZ RP;
    • wychowanie fizyczne.
  3. Grupa treści szkolenia specjalistycznego:
    • dowodzenie pododdziałami;
    • strzelanie i kierowanie ogniem;
    • rozpoznanie wojskowe i armie innych państw II
    • geodezja;
    • budowa i eksploatacja sprzętu;
    • praca bojowa na sprzęcie;
    • budowa i eksploatacja sprzętu łączności.

Formą zaliczenia kursu jest: egzamin na oficera.

Założenia organizacyjno-programowe kursu opracowuje: Inspektor Wojsk Lądowych DG RSZ w uzgodnieniu z Rektorem-Komendantem Akademii Wojsk Lądowych.

Program kursu opracowuje: Akademia Wojsk Lądowych.

Program kursu uzgadniany jest z: Inspektorem Wojsk  Lądowych DG RSZ i Dyrektorem Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego.

Program zatwierdza i wprowadza: Rektor-Komendant AWL.

Ukończenie kursu potwierdzone jest: świadectwem ukończenia kursu.

Kurs finansowany jest: w ramach dotacji przedmiotowej przydzielanej AWL.