KLUB AWL 


8 listopada br., z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, w Akademickim Centrum Kultury AWL odbył się koncert „Droga do wolności…” w wykonaniu zespołu Fabryka. Koncert inaugurował jednocześnie cykl wydarzeń związanych z ustanowieniem nadchodzącego roku rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na program koncertu złożyły się głównie utwory napisane do wierszy poetów, poświęcone tematyce narodowowyzwoleńczej, niepodległościowej i ojczyźnianej, często z perspektywy młodego człowieka wplątanego w zawieruchę wojenną. W repertuarze znalazły się utwory z płyty „Sierpień”, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Drzewa”, „Bez imienia”, Tadeusza Gajcego „Modlitwa o nas”, „Wezwanie”, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego „Dziś idę walczyć Mamo!”, „Pałacyk Michla”, Teresy Bogusławskiej „Dlaczego nie mam takiej mocy", Edwarda Chudzyńskiego „Sierpień” i Tadeusza Borowskiego „Nad nami noc”. Ponadto zespół wykonał „Wolność” Marka Grechuty i „Coś się stało” do tekstu o czasach Stanu Wojennego Piotra Kubiaka oraz kilka utworów z pierwszej płyty zespołu - w tym „Złoty róg” znany z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

***

Zespół Fabryka założony został w 2004 roku w Warszawie, z inicjatywy wokalisty kompozytora i autora tekstów - Sylwestra Domańskiego. Łączy klasyczny rock z brzmieniami elektronicznymi i poezją. Tworzy muzykę do własnych słów, jak i do wierszy polskich poetów, do klasyków literatury narodowej np. cytując fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego na debiutanckiej płycie “Rock fantastyczno-naukowy”. Mini-płyta “Coś się stało” - do słów bydgoskiego poety Piotra Kubiaka, to muzyka poświęcona Polsce początku lat 80-tych.W roku 2013 formacja brała udział w programie „Must Be The Music”, ma za sobą szereg niezależnych koncertów rockowych oraz cykl kilkunastu występów z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, czy Święta Niepodległości (Gdynia, Gdańsk, Świecie, Warszawa, Kielce, Siemianowice Śląskie, Przemyśl). Fabryka była też gościem Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, a pod koniec października 2016 roku Narodowe Centrum Kultury wydało najnowszą płytę zespołu „SIERPIEŃ”. Album ten zawiera wiersze Kolumbów zilustrowane muzyką rockową. Wydawnictwo odwołuje się do naszego dziedzictwa narodowego, przypomina wybitnych poetów, promuje bogaty język polski, oddziałuje na świadomość historyczną popularyzując patriotyzm.


 

Back to top