KLUB AWL

W dniach 23-24.03.2018 r. Sekcja Rekonstrukcji Historycznej AWL imienia generała Józefa Chłopickiego, istniejąca przy Akademickim Centrum Kultury, przeprowadziła dwudniowe manewry Wojsk Księstwa Warszawskiego. Na teren uczelni przybyli rekonstruktorzy z różnych zakątków Polski, którzy zajmują się rekonstrukcją historyczną z okresu epoki napoleońskiej. Wszystkie oddziały utworzyły historyczne obozowisko namiotowe.

Rekonstruktorzy, którzy przybyli na teren Akademii Wojsk Lądowych, posiadają duże doświadczenie w rekonstrukcji wydarzeń historycznych z epoki napoleońskiej. Mundury z tamtego okresu znacznie różniły się od współczesnych. Przede wszystkim barwne i bogato zdobione stroje ówczesnych żołnierzy miały przyciągać kolejnych ochotników do wstąpienia do armii. Barwa mundurów poszczególnych oddziałów była uzależniona od rodzaju wojsk. np.: fizylierzy (lekka piechota) posiadali stroje żółto-granatowe, grenadierzy (ciężka piechota) granatowo-czerwone, a woltyżerzy (strzelcy walczący w tyralierze) granatowo-zielone. W przeciwieństwie do obecnych mundurów stroje z omawianej epoki nie posiadały barw ochronnych (kamuflażu).

Uzbrojenie żołnierzy z epoki napoleońskiej składało się z karabinów skałkowych Charleville Modèle 1777 oraz zdobionych tasaków piechoty. Oprócz tego rekonstruktorzy posiadali przy sobie ładunki prochowe, które umieszczone były w skórzanej ładownicy. Każdy z nich miał na głowie barwną wysoką czapkę zwaną rogatywką, na której znajdowała się pozłacana litera „N”, bądź numer, informujący o przynależności do wojsk francuskich i poszczególnych pułków.
Taktyka tamtego okresu opierała się na ciasnej formacji ustawionej w trójszeregu. Żołnierze maszerowali i walczyli w linii, bądź w kolumnie, złożonej z plutonów lub sekcji. Powodzenie w bitwie zależne było od manewrowości, siły ognia i inicjatywy danego pododdziału.

Celem manewrów jest zgrywanie wszystkich elementów musztry batalionu i poszczególnych pododdziałów. Zapewnia to bezpieczeństwo przy posługiwaniu się bronią podczas rekonstrukcji historycznych. Każdy z rekonstruktorów musi umieć poprawnie i sprawnie nabijać broń w ciasnej formacji z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Pozwala to na szybszą reakcje na polu bitwy, dzięki czemu szybko można zdobyć przewagę na przeciwnikiem
W pierwszym dniu manewrów członkowie naszej sekcji oraz zaproszeni rekonstruktorzy przygotowali dwa pokazy. Pierwszy z nich odbył się o godzinie 12:00. W jego trakcie pododdziały historyczne zaprezentowały swoje indywidualne wyszkolenie przenosząc zgromadzonych gości 200 lat wstecz. Następnie w drugiej części o godz.13:30 rekonstruktorzy przemaszerowali w rytmie werbla batalionem z obozowiska na plac apelowy AWL. Po dotarciu na miejsce pododdziały rekonstrukcyjne odtworzyły epizody bitwy racławickiej. Huk wystrzałów karabinowych i komendy idealnie odzworowały pole walki tamtych czasów. Po tym epizodzie złożono kwiaty przy pomniku generała Tadeusza Kościuszki.

Dnia 24.03.2018 r. odbyła się dalsza część manewrów Wojsk Księstwa Warszawskiego. O godzinie 09:00 rekonstruktorzy zgromadzili się na obozowisku i pod czujnym okiem instruktorów rozpoczęli pierwszy blok ćwiczeń obejmujących indywidualną musztrę żołnierską. Uczestnicy manewrów uczyli się prawideł nabijania i posługiwania się bronią, postawy indywidualnej oraz walki na bagnety. Następnie po krótkiej przerwie o godzinie 11:00 rozpoczęło się zgrywanie w ramach plutonu, w trakcie którego ćwiczono maszerowanie w szyku i walkę w zwartej formacji. Ostatni blok rozpoczął się o godzinie 13:00. Połączone pododdziały ćwiczyły musztrę batalionem. Operowanie w dużych formacjach wymagało doświadczenia i wyszkolenia poszczególnych żołnierzy. Formacje ćwiczyły przechodzenie z kolumny marszowej w linię i prawidłowe działanie na polu bitwy. Manewry zakończył przewodniczący sekcji kpr. pchor. Piotr KINZEL, który podziękował za zaangażowanie oraz za przybycie wszystkim gościom. Swoja obecnością w Akademii zaszczyciły nas takie pododdziały jak: Legia Polsko-Włoska z Kędzierzyna-Koźla, 1 kompania grenadierów Legii Polsko-Włoskiej z Nysy, 2 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego oraz 9 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego. Manewry pozwoliły zgrać wszyskie pododdział historyczne, które w niedługim czasie spotkają się na polu historycznej bitwy i będą mogły wykorzystać nabyte umiejętnośći.