KLUB AWL 


12-13 stycznia podchorążowie z 12, 13, 15 i 21 kompanii szkolnej wzięli udział w organizowanym przez Klub AWL Biwaku Zimowym Pamięci Powstańców Styczniowych. Oprócz biwakowania program wyjazdu obejmował wędrówki w paśmie Gór Wałbrzyskich.

Uczestnicy zdobyli takie szczyty jak Dłużyna, Mały Wołowiec, Kozioł, Borowa i Jałowiec Mały. Mimo mokrego śniegu utrudniającego poruszanie się, pierwszego dnia od świtu do późnego wieczora uczestnicy pokonali ponad 20 km w zróżnicowanym, górskim terenie. Dodatkowym obciążeniem podczas marszu był niesiony na plecach sprzęt biwakowy, w tym namioty.

Nocleg zaplanowano w obszarze nadleśnictwa Sokołowsko, zatem po pokonaniu dziennej trasy należało na leśnej polanie przygotować obozowisko. Część uczestników zdecydowała się na nocowanie w dostępnej wiacie turystycznej typu skandynawskiego. Było to możliwe dzięki w miarę łagodnym warunkom atmosferycznym: temperatura w nocy nie schodziła poniżej -3°C. Punktem kulminacyjnym wyjazdu stała się wieczornica, podczas której podchorążowie zgromadzili się wokół ogniska. Śpiewano pieśni narodowe i prowadzono dyskusje na tematy historyczne. Wieczór stał się okazją do przybliżenia podchorążym problematyki powstania styczniowego, którego rocznica wybuchu obchodzona jest 22 stycznia.

Podchorążowie znakomicie poradzili sobie z trudnymi warunkami, jakie występowały na szlakach. Mieli okazję udoskonalić umiejętności nawigowania z użyciem mapy i kompasu, rozpalania ogniska oraz biwakowania w warunkach zimowych.


Tekst: Ewa Ganczarek

Zdjęcia: AWL

 

Back to top