AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W ostatni piątek (05.04.2019 r.) odbył się kolejny, cykliczny marsz kwartalny 31 kompanii szkolnej. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie zdolności motorycznych, wzmacnianie odporności psychicznej, a także zgrywanie pododdziału w marszu.

Podchorążowie jak również szeregowi zawodowi z 31 kompanii szkolnej pod dowództwem por. Szewczyka z samego rana wyruszyli z terenu Akademii Wojsk Lądowych w kierunku miejscowości Raków Wielki, aby w sprzyjających warunkach atmosferycznych wykonać marsz kondycyjny. Dystans ponad 10 kilometrów w jedną stronę został pokonany bez większych problemów. Po krótkiej przerwie na terenie poligonu, przyszli oficerowie Wojsk Obrony Terytorialnej powrócili na teren Akademii do rejonu zakwaterowania, pokonując łącznie ok. 20 kilometrów.

Podsumowując marsz warto zwrócić uwagę na fakt, że realizacja tego typu zajęć jest niezwykle istotna dla lekkiej piechoty. Przyszli dowódcy plutonów mają okazję przekonać się na własnej skórze ile w praktyce jest w stanie przejść żołnierz, bez utraty zdolności bojowych przed realizacją potencjalnego zadania bojowego. Ważnym aspektem jest również przetestowanie w praktyce wyposażenia indywidualnego, takiego jak buty, pas taktyczny, plecak itp. Dopiero przy długim i intensywnym marszu tego typu sprzęt zostaje poddany prawdziwej weryfikacji. 


Tekst: szer. pchor. Adam Małecki

 

 

Back to top