Podchorążowie oraz żołnierze zawodowi mieli okazję wysłuchać wykładu na temat niemieckich sił zbrojnych. Celem prelekcji było doskonalenie wiedzy zakresu rozpoznania wojskowego armii państw sąsiednich.

Na prośbę dowódcy kompanii por. Kamila Szewczyka w rolę prelegentów wcielili się niemieccy żołnierze, którzy jako podchorążowie (kadeci – w armii niem.) Akademii Wojsk Lądowych biorą udział w 12-sto miesięcznym studium oficerskim, na zasadzie wymiany między państwami. Osobiście wykładu wysłuchał również dowódca 3 batalionu szkolnego – ppłk Marcin Golisz.

Zagadnienie, które zostały poruszone podczas wykładu dotyczyły takich tematów jak: Bundeswehra – historia i ogólne fakty, struktura organizacyjna, stopnie wojskowe, specjalności żołnierzy oraz system szkolenia oficerów. Z perspektywy słuchacza najbardziej interesujące wydawały się wiadomości odnoszące się do specjalności w niemieckiej armii, porównania systemu szkolenia oficerskiego między Polską, a Niemcami, jak również możliwości sprzętowych naszych sąsiadów.

Tekst: szer. pchor. Adam Małecki