W dniach 20-23.06 br. żołnierze 23 kompanii szkolnej uczestniczyli w zorganizowanym z własnej inicjatywy szkolenie z podstaw nawigacji, astronomii, meteorologii oraz żeglarstwa na Mazurach.

Rolę sterników-instruktorów pełnili żołnierze posiadający uprawnienia żeglarskie: ppor. Andrzej SAPICH, sierż. pchor. Joanna MROZIŃSKA (13 kompania szkolna), st. szer. pchor. Adam WALUŚKIEWICZ, st. szer. pchor. Kacper MIGACZ, st. szer. pchor. Oskar PEŁKA, st. szer. pchor. Kornel GRZELAK.

Dla pozostałych 15 podchorążych wyjazd był pierwszą okazją na poznanie jachtów żaglowych oraz specyfiki tego sportu. Wyjazd rozpoczął się w AWL, skąd podchorążowie udali się do portu w miejscowości PISZ. Po zaokrętowaniu 21 żołnierzy na 4 jachty nastąpiło zapoznanie się z częściami jachtu, takielunku oraz z teorią żeglowania. Następnie zobaczyli jak wygląda praktyka w trakcie rejsu po jeziorze ROŚ. Pierwszą noc żołnierze spędzili przy jednym z brzegów jeziora. Następnego dnia nadszedł czas przejścia na nieco większe i bardziej wymagające akweny wodne. Przepływając Kanał Jegliński oraz jezioro Seksty trafili na największe polskie jezioro - Śniardwy. Siła wiatru sprzyjała żeglarstwu, a na pokładach łodzi podchorążowie mogli zaznajomić się z podstawami nawigacji, locji oraz meteorologii. Miejscem na drugą noc oraz schronieniem przed burzą po intensywnym dniu została Wyspa Pajęcza. Rano gdy tylko podchorążowie byli gotowi rozpoczął się najbardziej angażujący dzień który pochłonął wiele godzin na szlifowanie zdobytych umiejętności. Instruktorzy uczyli załogi zachowania w sytuacjach kryzysowych na wodzie oraz ratownictwa wodnego. Dzień ten zakończono ogniskiem w porcie POPIELNO, gdzie zostało przeprowadzone szkolenie z podstaw astronomii. Ostatni dzień minął na powrocie do portu wyjściowego w miejscowości PISZ oraz na powrocie do AWL.

Tekst i zdjęcia: st. szer. pchor. Adam WALUŚKIEWICZ