AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


Dnia 17.02.2020 r. podchorążowie 24 kompanii szkolnej po raz pierwszy wzięli udział w marszu taktycznym do m. Raków Wielki.

Marsz rozpoczął się od pobrania broni, a następnie zbiórki na placu apelowym celem postawienia zadań pomocnikom dowódców plutonu do wykonania marszu. O godzinie 08.00 z ciężkim zasobnikiem oraz w pełnym oporządzeniu wyruszyli w trasę liczącą w jedną stronę ponad 10 km. Marsz odbył się na kierunku AWL-Raków Wielki. Podchorążowie pokonali tę trasę w zaskakująco szybkim tempie. Po osiągnięciu punktu docelowego odtwarzali zdolność bojową i mogli ogrzać się przy przygotowanym palenisku. Trasa powrotna po tej samej drodze zajęła im tyle samo czasu, co świadczy o ich świetnym przygotowaniu. 

Warto wspomnieć, iż marsze pododdziałów odbywają się średnio co miesiąc, podczas których podchorążowie nabywają odpowiedniej kondycji. Jakkolwiek w trakcie marszu sprawdzane są umiejętności poruszania się w ugrupowaniu drużyna-pluton-kompania tak na tym etapie najważniejsze jest zwrócenie uwagi na odpowiednie przygotowanie się do marszu – tutaj liczy się doświadczenie nabywane z każdym kolejnym kilometrem pokonanym pieszo. Ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu, znajomość reakcji organizmu oraz odporność psychofizyczna. Fakt wykonania marszu w dobrym czasie nie świadczy o wysokiej sprawności fizycznej, lecz przede wszystkim o świetnym wyszkoleniu. Ważne jest wykonanie marszu przy zachowaniu stałej zdolności bojowej.


Tekst i zdjęcia: AWL 

 

Back to top