AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W dniach 8-9.02 br. podchorążowie czwartego rocznika, będący członkami Sekcji Działań Bojowych, zwyciężyli w dziesiątej edycji airsoftowego biegu na orientację GF Point 2019. Zawody oprócz samego pokonywania terenu na orientację zawierały dodatkowo elementy militarne i survivalu. Nasza drużyna zwyciężyła zarówno  w kategorii TEAM oraz indywidualnie w kategorii PROFESSIONAL.

Zawody zostały zorganizowane na terenie gminy Mieroszów oraz gór Suchych. Rywalizacja polegała na zdobyciu wszystkich punktów wyznaczonych na mapie oraz wykonaniu różnorodnych zadań czekających na uczestników. Zawodnicy pokonywali trasę w umundurowaniu, z plecakiem, oporządzeniem taktycznym oraz repliką asg. Minimalna waga wyposażenia wynosiła 18 kg.

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek o godz. 24.00 w miejscowości Boguszów-Gorce gdzie na starcie etapu nocnego stanęły 24 grupy, a dnia następnego w godzinach porannych 63 osoby rozpoczęły rywalizację w kategorii professional.

Trasa po której zawodnicy poruszali się między punktami nie była ustalona, a drużyny same musiały wybrać kolejność zaliczania punktów kontrolnych. Warunki pogodowe oraz terenowe od samego początku zapowiadały bardzo wymagającą fizycznie trasę, większość ścieżek i szlaków była pokryta półmetrową warstwą nie ubitego śniegu co w połączeniu z bardzo stromymi podejściami powodowało znaczące spowolnienie marszu oraz bardzo duże utraty energii. Na szczęście niezwykle trudne warunki terenowe oraz nawigacyjne działały na korzyść reprezentantów AWL. Dzięki wysokiemu poziomowi sprawności fizycznej oraz umiejętności topograficznych przewaga nad konkurencją była większa z każdym kilometrem czego efektem było zameldowanie się jako pierwsza grupa na punkcie odpoczynku kończącym nocny etap.

W kolejnym dniu nasza drużyna po otrzymaniu nowej mapy i krótkiej burzy mózgów podjęła decyzję o wyborze trasy, podczas której nasi zawodnicy w pierwszej kolejności musieli nadłożyć dużo drogi, jednak w końcowym etapie pozwoliło im to na minimalizowanie ilości podejść oraz optymalizację marszruty. Jak się okazało była to najlepsza z możliwych decyzji pozwalająca na wykonanie zadnia w najkrótszym czasie.

Oprócz zdobywania wyznaczonych punktów na mapie drużyna miała do wykonania najróżniejsze zadania takie jak: strzelanie z replik ASG, tor sprawnościowy, składanie i rozkładanie kbk AKMS na czas, rozwiazywanie testu z zakresu pierwszej pomocy czy wiedzy ASG, zjazd na linach z wysokości kilkunastu metrów oraz wiele innych.

Nasza drużyna zdobywając pierwsze miejsce zameldowała się na mecie po przebyciu 57 km i zdobyciu 19 punktów kontrolnych w czasie 15h 52min, co biorąc pod uwagę warunki terenowe, pogodowe, niesione wyposażenie oraz trudności nawigacyjne jest wspaniałym rezultatem, a potwierdza to wynik drugiej drużyny  w klasyfikacji, która zdobyła dwa punkty kontrolne mniej w czasie prawie godzinę dłuższym.

Zawody okazały się wspaniałym sprawdzianem sprawności fizycznej, zdolności szybkiego podejmowania decyzji w zmęczeniu, umiejętności nawigacyjnych oraz wytrzymałości psychicznej, który podchorążowie zdali wyśmienicie wyprzedzając tak wiele drużyn w skład których wchodziły nie tylko osoby cywilne ale również funkcjonariusze policji, wojska oraz innych służb.

Dodatkową satysfakcję przynosi fakt, iż jest to już trzeci z rzędu występ reprezentacji Sekcji Działań Bojowych na zawodach GF Point zakończony miejscem na podium, tym razem najwyższym. Świadczy to nie tylko o wysokim poziomie ogólnej sprawności członków drużyny, lecz również o nieustannym podnoszeniu swoich umiejętności na przestrzeni lat kształcenia w AWL, inwestując swój czas i energie w ciągły rozwój, który przynosi wymierne rezultaty.


Źródło: www.scdtv.plwww.wmasg.pl

 

 

Back to top