ZAKŁAD WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU

CELE SZKOLENIOWE

1. Podniesienie poziomu ogólnej sprawności motorycznej
    1. przygotowanie fizyczne
      • siła - wzmocnić mięśnie nóg i mięśni obręczy barkowej w celu zwiększenia efektywności gry
      • szybkość – trening szybkości ukierunkowany pod kątem doskonalenia szybkości reakcji i podejmowania decyzji oraz szybkości zmiany pozycji jako reakcja na zmiany sytuacji w czasie gry
      • wytrzymałość – celem treningu będzie rozwijanie wydolności fizycznej tlenowej i beztlenowej
    2. przygotowanie techniczne
      • nauka taktyki gry
      • doskonalenie techniki uderzeń w czasie gry w tenisa stołowego
      • doskonalenie techniki poruszania się przy stole w czasie gry
    3. przygotowanie teoretyczne
      • eliminowanie stresów startowych poprzez rozgrywanie spotkań sparingowych i udział w turniejach
      • rozwijanie zaufania do partnerów
    4. przygotowanie psychiczne
      • stworzenie przyjaznej atmosfery w zespole
      • wyrobienie zamiłowania do wysiłków o charakterze wytrzymałościowo-siłowym poprzez różnorodność doboru środków treningowych
      • przezwyciężanie stresów przedstartowych i startowych przez udział w zawodach pływackich
      • rozwijanie zaufania do kolegów z zespołu.
  2. Przygotowanie reprezentacji Uczelni do współzawodnictwa na szczeblu Wojska Polskiego.
  3. Szkolenie reprezentantów kursów i grup szkolnych do współzawodnictwa na szczeblu Uczelni.

CIEKAWOSTKI

• Rotacja piłeczki pingpongowej przy topspinie może osiągnąć 50 obr/s (3000 obr/min).
  • Najdłuższą wymianę na świecie zagrali Polak narodowości żydowskiej Alex Erlich i Rumun Ferenc Paneth. Było to na Mistrzostwach Świata w Pradze w 1936 r. W półfinale turnieju drużynowego grali o jeden punkt 2 godziny i 15 minut, a piłka przeszła przez siatkę ok. 10 tysięcy razy.
  • Szybkość do 170 km/h może osiągnąć silnie uderzona piłeczka pingpongowa.
  • W Wojewódzkim Drużynowym Turnieju Miast (22.11.19998 r.) Sebastian Krupa reprezentujący Chorzów po przegraniu pierwszego seta, przegrywał w drugim 9:20 w walce z Markiem Dąbrowskim z Gliwic. Pomimo tego chorzowianin wygrał 22:20 i trzeciego seta. Turniej wygrał wtedy Chorzów przed Katowicami i Gliwicami.
  • W 1992 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w ćwierćfinale gry podwójnej grali Andrzej Grubba i Leszek Kucharski przeciwko parze francuskiej Damien Eloi i Jean-Philippe Gatien. Polacy po wygraniu pierwszego seta w drugim prowadzili aż 21:11. Mimo takiej przewagi Polacy przegrali tego seta i również trzeciego, a były to już ostatnie lata kiedy nasi mistrzowie mogli pokusić się nawet o mistrzostwo olimpijskie.
  • W kontakcie ze stołem pingpongowym piłka podczas zbicia może zostać zdeformowana w 20%, a po odbiciu wraca do poprzednich wymiarów.
  • Przeciętny czas gry zawodników ofensywnych przy stole wynosi ok. 5 minut (czysty czas gry wynosi wtedy tylko 2 minuty).
  • Okładzina do gry w tenisa stołowego (podkład + warstwa wierzchnia) nie może przekraczać 4 mm. Przepis ten wprowadzono w 1959 roku.
  • W roku 1985 nakazano grać okładzinami jedynie w dwóch kolorach: czerwony lub czarny (wyjątkowo zielony).
  • Tenis stołowy powstał w Azji (Chinach) w XVII wieku, natomiast w Europie w ten sport grali już w XVIII wieku angielscy żeglarze.
  • Pierwszy turniej tenisa stołowego rozegrano w Quens Hall w Londynie - 1898 roku.
  • Pierwsza krajowa federacja powstała w Anglii w 1902 roku (ETTA - English Table Tennis Association). Następne to Walia (1921), Austria (1923), Szwecja (1926).
  • Międzynarodowa Federacja Tenisa stołowego powstała ITTF (International Table Tennis Federation) powstała 15 stycznia 1926 roku.
  • Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w grudniu 1926 roku w Londynie.
  • Rekordzistą w zdobyciu złotych medali na mistrzostwach świata jest Victor Barna z Węgier. Ten zawodnik zdobył 21 złotych medali.
  • W 1957 roku powstała Europejska Unia Tenisa Stołowego (ETTU) zrzeszająca obecnie 33 federacje.
  • W 1958 roku zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy, a w 12 lat później pierwsze Mistrzostwa Europy juniorów. Rozgrywki żeńskie zorganizowano w 1964 roku.
  • Pierwsza edycja superligi tenisa stołowego rozegrana została na przełomie 1967/68.
  • W 1988 roku wprowadzono tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich (Seul).
  • W 1890 roku powstała pierwsza piłeczka pingpongowa z celuloidu.
  • Początek tenisa stołowego w Polsce zakłada się na rok 1923/24.
  • 1 listopada 1931 roku powstaje Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS).