ZAKŁAD WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU

"Nie ma przeszkód, których nie można pokonać."

OŚRODEK SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

16.30 – 18.30 Ośrodek Sprawności Fizycznej

PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK – od 1 października do 14 marca - okres przedstartowy

CELE SZKOLENIOWE

1. Podniesienie poziomu ogólnej sprawności motorycznej jako bazy do szeroko pojętego treningu technicznego w sezonie szkoleniowym.
    1. przygotowanie fizyczne
      • siła - wzmocnić mięśnie obręczy barkowej w celu zwiększenia efektywności pokonywania przeszkód OSF /szczególnie poręczy liny przy ścianie/;
      • szybkość - treningi szybkości pod kątem skrócenia czasu pokonywania OSF /planowany czas pokonania toru OSF ok. 50 - 60s/;
      • wytrzymałość - trening wytrzymałości w tym sezonie sportowym będzie traktowany priorytetowo. Celem treningu wytrzymałościowego będzie podniesienie wydolności układów: oddechowego i krążenia, jako bazy do kształtowania wytrzymałości specjalnej.
    2. przygotowanie techniczne
      • praca nad techniką biegu;
      • praca nad pokonywaniem toru OSF /ze szczególną uwagą traktowany będzie odcinek od pochylni przez kładkę ruchomą do płotu i wahadłowe pokonywanie liny zespołem.
    3. przygotowanie taktyczne
      • dopracowanie modelu optymalnego rozłożenia obciążenia na całym dystansie konkurencji.
    4. przygotowanie psychiczne
      • wyrobienie zamiłowania do wysiłków o charakterze wytrzymałościowo-siłowym poprzez różnorodność doboru środków treningowych;
      • eliminowanie stresów przedstartowych i startowych poprzez zwiększenie ilości spotkań sparingowych;
      • rozwijanie zaufania do kolegów z zespołu.
    5. przygotowanie teoretyczne
      • poznanie podstawowych zagadnień fizjologii wysiłku /martwy punkt, drugi oddech/;
      • poznanie specyfiki konkurencji.
  2. Przygotowanie reprezentacji Uczelni do współzawodnictwa na szczeblu Szkolnictwa Wojskowego oraz Wojska Polskiego.
  3. Szkolenie reprezentantów kursów i grup szkolnych do współzawodnictwa na szczeblu Uczelni.

OSIĄGNIĘCIA

Zawodnicy sekcji OSF od wielu lat, regularnie zdobywają medale na szczeblu Szkolnictwa Wojskowego oraz Wojska Polskiego zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej (ustalają kolejne rekordy torów OSF).

Ich ponad przeciętna sprawność fizyczna pozwala na samorealizację w wielu dyscyplinach sportowych, a zawodowo na skuteczne sprawdzanie się w wielu formacjach specjalnych.