INSTYTUT DOWODZENIA


Członkowie Sekcji Inżynierii Wojskowej wraz z kpt. Antonim Mondlem odbyli w dniach 25-29.05.2015r. podróż studyjną szlakiem dawnych fortyfikacji w miejscowościach Malbork, Gierłoż oraz Osowiec.
W pierwszych dniach podróży uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzić siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz rezydencję królów Polski czyli Zamek w Malborku. Podchorążowie zwiedzając zamek pogłębili swoją wiedzę na temat fortyfikacji oraz odbyli lekcję historii na temat średniowiecza.

Kolejnym przystankiem na trasie podróży była miejscowość Gierłoż. W miejscowości tej znajduje się Wolfsschanze (Wilczy Szaniec), czyli główna kwatera Adolfa Hitlera z okresu II wojny światowej. W Wilczym Szańcu podchorążowie zwiedzili zamaskowane „miasteczko" w lesie, zapoznając się z fortyfikacjami czasów II wojny światowej oraz historią kwatery Führera.

Ostatni postój został zorganizowany w miejscowości Osowiec. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili tutaj obiekt fortyfikacyjny z czasów I i II wojny światowej, mianowicie Twierdzę Osowiec. Twierdza na początku XX wieku zaliczana była do najnowocześniejszych twierdz świata, która nigdy nie została zdobyta.

Głównym celem podróży było zgłębienie wiedzy podchorążych na temat fortyfikacji I i II wojny światowej oraz czasów średniowiecza.


Tekst i zdjęcia: sierż. pchor. Paweł MARCZYŃSKI

 

Back to top