INSTYTUT DOWODZENIA

W dniu 14 listopada 2019 r. podchorążowie sekcji strzeleckiej pod kierownictwem opiekuna mjr Dariusza KŁUSKA wzięli udział w warsztatach strzeleckich nt. ,,Użycie broni strzeleckiej w bezpośrednim kontakcie” zorganizowanych przez Fundację SIA na obiekcie strzelnicy WKS „Śląsk” we Wrocławiu.

Szkolenie obejmowało doskonalenie technik i podstawowych zagadnień związanych ze schematem prowadzenia kontaktu ogniowego indywidualnie, zespołem 2 osobowym z uwzględnieniem sytuacji awaryjnych. Po zapoznania szkolonych z warunkami bezpieczeństwa, omówiono składowe strzału oraz przedstawiono sytuacje bojowe w jakich możemy się znaleźć w towarzystwie partnera. Następnie po krótkiej rozgrzewce  rozpoczęto praktykę, strzelania  prowadzone były indywidualnie, w parach oraz w zespołach. Ogień prowadzono do różnych celów z broni używanej przez współczesne wojska specjalne oraz pododdziały antyterrorystyczne policji. (9 mm pistolet wojskowy GLOCK 17C, 5,56 mm karabinek SIG SAUER, 9 mm pistolet maszynowy HK MP5) Podczas szkolenia w symulowanym środowisku walki - doskonalono użycie broni palnej w środowisku zagrożenia, metodą szybką, dynamiczną czy też  statyczną w sytuacji zakładniczej. Wykorzystując ogromny zasób wiedzy i doświadczenia instruktorów, członkowie Sekcji Strzeleckiej mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat strzelań dynamicznych. Zdobyte w czasie szkolenia umiejętności i doświadczenia zdecydowanie wpłyną na jakość praktycznego szkolenia oraz pozwolą na implementację nowych rozwiązań do procesu szkolenia wojsk.

Tekst: mjr Dariusz KŁUSEK

Zdjęcia: plut. pchor. Michał POROŻYŃSKI