INSTYTUT DOWODZENIA

W dniach 19 i 20 października podchorążowie i kadra AWL wraz z opiekunem Sekcji Strzeleckiej kpt. Dariuszem Kłuskiem wzięli udział w podróży studyjnej na temat „Technologia produkcji oraz budowa    i techniczne rozwiązania zapewniające optymalne osiągi współczesnych i przyszłościowych systemów broni strzeleckiej”, która odbyła się w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A., które od 1952 roku zajmują się produkcją uzbrojenia.

Celem szkolenia było m.in.: zapoznanie ze strukturą funkcjonowania firmy, procesem wytwarzania broni strzeleckiej i pokładowej na linii produkcyjnej a także pokaz wybranych rodzajów uzbrojenia i systemów kontenerowych wytwarzanych w zakładach.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się prezentacją broni strzeleckiej, prezentowanej w Sali wystawowej Show-Room. Wystawa obejmowała m.in. następujące egzemplarze: 7,62 mm karabin wyborowy BOR, 12,7 mm wielkokalibrowy karabin wyborowy TOR, zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM 2000-P oraz 60 mm lekki moździerz LM-60D.

Następnie zwiedzano wydziały produkcyjne - z prezentacją technologii produkcyjnych (obróbka mechaniczna, plastyczna, cieplnochemiczna, galwaniczna, i montaż) oraz metod kontroli przebiegu procesów i kontroli jakości. W Stacji Prób można było zapoznać się z nowoczesną aparatura badawczą oraz demonstracją prób odbiorczych wyrobów. Następnie podchorążowie wizytowali Centrum Badawczo-Rozwojowe w którym prowadzone są prace nad wdrażaniem nowoczesnych technologii i projektów – Zdalnie Sterowanych Modułów Uzbrojenia. Na zakończenie pierwszego dnia zwiedzania kadra i podchorążowie, wykonali strzelania z 8,6 mm karabinu wyborowego ALEX-338 oraz 7,62 mm karabinu wyborowego BOR.

Drugi dzień to wizytacja Obiektu Szkolenia Podstawowego i Zaawansowanego – Krytej Mobilnej Strzelnicy Ćwiczebnej w kontenerach 40ft HC, gdzie zademonstrowano szereg sposobów wykorzystania obiektu w szkoleniu. Delegacja AWL mogła praktycznie sprawdzić „na ostro” możliwości strzelnicy kontenerowej – strzelając z zastosowaniem systemu multimedialnego standardowe strzelania programowe jak również bardzo realne i wymagające strzelania sytuacyjne (polegające na wyświetlaniu filmów z prawdziwych sytuacji bojowych).

Serdecznie dziękujemy dyrektorom i przedstawicielom ZM „Tarnów” za możliwość zwiedzania zakładów oraz udzielenie odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania z dziedziny produkcji uzbrojenia.