INSTYTUT DOWODZENIA


W dniach 09-13 września 2019 r. odbyły się kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich II stopnia.

Spośród 20 kandydatów w kwalifikacji wzięła udział 2 osobowa drużyna podchorążych z Sekcji Szkoleń Wysokogórskich  Akademii Wojsk Lądowych: sierż. pchor. Tomasz Mirowski i st. kpr. pchor. Sebastian Link z 22 kompanii szkolnej i jako pierwsi podchorążowie z AWL ukończyli kwalifikację otrzymując odznakę II stopnia.

Pierwszy etap odbywał się w Dolinie Kobylańskiej, gdzie uczestnicy byli sprawdzani z umiejętności:

  • zakładania punktów asekuracyjnych,
  • wspinania się z dolną asekuracją,
  • budowania stanowisk asekuracyjnych,
  • zjazdu zespołu na podwójnej linie,
  • wchodzenia po zaporęczowanej linie z przepinkami i zjazdu.

Podchorążowie byli doskonale przygotowani do wszystkich zadań, ponieważ w ciągu urlopu odpowiednio ćwiczyli wybrane elementy skupiając się przede wszystkim na przejściu drogi zaporęczowanej przy pomocy przyrządów samozaciskowych, a następnie zjeździe z przepinkami w określonym czasie. Byli świadomi, że we wcześniejszych latach to właśnie na tym zadaniu odpadało najwięcej osób. Tym razem etap pierwszy ukończyło 15 uczestników.

Na etap drugi składał się trzydniowy marsz z m. Duszatyn czerwonym szlakiem poprzez: Chryszczatą – Przełęcz Żebrak – Cisną – Małe Jasło – Okrąglik - m. Smerek – g. Smerek – Połoninę Wetlińską – Brzegi Górne – Połoninę Caryńską – Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Halicz - Rozsypaniec z metą w Wołosatym. Podchorążowie nie mieli najmniejszych problemów z przejściem tego etapu, którego głównym celem było sprawdzenie kondycji i odporności uczestników na długotrwały wysiłek. W trakcie 3 dni nie mogli korzystać z pomocy z zewnątrz, a w prowiant na 3 dni musieli być już wyposażeni na starcie.

W wyniku przeprowadzonych kwalifikacji prawo do noszenia odznaki uzyskało 15 uczestników. Na dzień dzisiejszy w Polsce 56 osób posiada odznakę II stopnia.

- Byliśmy przygotowani do kwalifikacji znakomicie, zarówno pod względem sprzętu jak i aspektu fizycznego, oczywiście przygoda nie kończy się na „srebrze” i planujemy iść po „złoto”, mamy nadzieję, że nadarzy się taka okazja już w lutym.- podsumowuje pchor. Link.


Tekst: st. kpr. pchor. Karolina Kuźmińska

Zdjęcia: 21 BSP, sierż. pchor. Tomasz Mirowski

 

 

Back to top