INSTYTUT DOWODZENIA


 

W dniach 11-15 czerwca członkowie Sekcji Topografii Wojskowej pod opieką mjr Zbigniewa Sabatowskiego i kpt. Artura Olejnika odbyli podróż geograficzną w Tatry. Dzień pierwszy minął na rozlokowaniu podchorążych w ośrodku „Tarasówka" w miejscowości Małe Ciche.

W kolejnym dniu udaliśmy się do Doliny Chochołowskiej gdzie na rowerach dojechaliśmy na Polanę Chochołowską a następnie zdobyliśmy kulminacje Tatr Zachodnich takich jak Wołowiec (2064m n.p.m.), Rakoń (1879m n.p.m.) oraz Grześ (1653m n.p.m.). Podchorążowie w zależności od stopnia kondycji fizycznej i obycia górskiego obrali różne trasy.

Dnia 13 czerwca zamierzaliśmy udać się na przełęcz pod Zawratem by dalej dojść do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Niestety warunki pogodowe - głównie zalegający śnieg i oblodzenie uniemożliwiły nam przejście przez przełęcz i wymusiły zmianę planu na 50m od przełęczy. W efekcie z Hali Gąsienicowej ruszyliśmy na Kasprowy Wierch ( 1987m n.p.m.) i Beskid (2012m n.p.m.).

Ostatni dzień to trasa o największej długości. Naszym głównym celem dojście do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze niektórzy mieli ogromne szczęście zobaczyć niedźwiedzicę z parą małych przy samym wejściu do doliny.

W podróży wzięła również nasza koleżanka Pani porucznik Magdalena Wawrzyniak , absolwentka Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu z ubiegłego roku, wieloletnia członkini Sekcji Topografii Wojskowej. Zwróciła uwagę na potrzebę rozwijania umiejętności na płaszczyźnie orientacji topograficznej oraz posługiwaniu się sprzętem do orientacji. Głównym celem podróży geograficznej było kształtowanie odporności fizycznej oraz doskonalenie umiejętności orientowanie się w terenie górskim za pomocą GPS oraz mapy, ale również na podstawie elementów terenu.

Mamy nadzieję na kolejne ciekawe wypady. I do zobaczenia z wszystkimi ,którym się uda wyruszyć z nami na sudeckie szlaki w październiku.

 

Back to top