AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Archiwum aktualności - 2018 rok

Przemównienie Prezydenta RP

Podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych wzięli udział w wigilijnym spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z żołnierzami.

Pożegnanie pracownika AWL

W dniu 21 grudnia br., w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyło się uroczyste pożegnanie Remigiusza Kotlarskiego, wieloletniego pracownika Wydziału Infrastruktury AWL.

W piątek, 21 grudnia br. w Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Spotkanie wigilijne AWL

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia w Akademii Wojsk Lądowych organizowane są spotkania wigilijne, przy których świąteczny stół skupia wokół siebie kadrę, pracowników wojska i podchorążych.

Rada Samorządu Studenckiego Akademii Wojsk Lądowych zorganizowała spotkanie wigilijne, dla wszystkich swoich członków, na które zaproszono władze Akademii.

Rektor-Komendant na uroczystości wręczenia odznaczenia

Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych uhonorowany medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wyrzutnia rakietowa podczas wykonywania zadania ogniowego

W dniach 12-14 grudnia br. odbyły się strzelania egzaminacyjne kadry Zespołu Wojsk Rakietowych i Artylerii pod kierownictwem kierownika zespołu mjr. Andrzeja Szalla, które realizowano na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Toruniu.

Rocznicowe wykłady

Rocznica ogłoszenia stanu wojennego (13 grudnia 1981 roku) stała się okazją do zorganizowania przez Klub Akademii Wojsk Lądowych cyklu wykładów o bohaterach walczących o niepodległość naszego kraju, generał Elżbiecie Zawackiej i Janie Nowaku-Jeziorańskim – żołnierzach Armii Krajowej, działaczach podziemia, legendarnych kurierach wojennych, represjonowanych w czasach PRL, którzy zostali odznaczeni Orderem Orła Białego.

Prorektor ds nauki z wyróżnieniem dla AWL

Technologia z Akademii Wojsk Lądowych została nagrodzona złotym medalem na zakończonej w Hong Kongu międzynarodowej wystawie International Invention Design Competition. W tej samej kategorii do Wrocławia trafiła nagroda specjalna przyznana przez chińskich organizatorów konferencji. Za interdyscyplinarność innowacji otrzymaliśmy wyróżnienie od International Federation of Inventors’ Associations.

Bohaterowie uroczystości w AWL

Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, wyróżnienia dla żołnierzy oraz powitał żołnierzy rozpoczynających służbę wojskową w AWL.

Finał Szlachetnej Paczki

Finał Szlachetnej Paczki i związany z nim Weekend Cudów za nami. Wśród wolontariuszy podchorążowie AWL, którzy corocznie bezinteresownie wspierają akcję. W sumie, na Dolnym Śląsku świąteczne paczki trafiły do ponad 1500 rodzin.

Akademia Wojsk Lądowych zdobyła I miejsce w ogólnopolskim turnieju Młoda Krew Ratuje Życie. W ilości pobranej krwi w przeliczeniu na jednego pełnoletniego studenta oraz w ilości pobranej krwi ogółem, wrocławska uczelnia była bezkonkurencyjna.

Laureaci konkursu EDUinspiracje

W kazamatach Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się tegoroczna gala wręczenia nagród w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji nieprzerwanie od 2011 roku. Akademia Wojsk Lądowych została laureatem konkursu w kategorii szkolnictwo wyższe.

Zdjęcie delegacji USA z szefem MON i ambasador USA

Prorektor ds. dydaktycznych Akademii Wojsk Lądowych płk Jacek Narloch reprezentujący rektora-komendanta AWL oraz delegacja podchorążych Akademii pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Dowodzenia płk. Lecha Plezi, wzięli udział w pikniku zorganizowanym przez amerykańską ambasadę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, w której uczestniczyła ambasador USA Georgette Mosbacher oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Spotkanie rektora-komendanta z przedstawicielami hospicjów

W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka spotkał się z przedstawicielami wrocławskich hospicjów: Anną Żebranowicz z Wrocławskiego Hospicjum Bonifratrów oraz Agnieszką Wojtków-Zielińska z Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

ANAKONDA-18

Podchorążowie z 13 kompanii szkolnej Akademii Wojsk Lądowych wzięli udział w największym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP organizowanym przez Polskę w 2018 roku pk. ANAKONDA-18.

Rekonstruktorzy w bitwie pod Austerlitz

W dniach 1-2 grudnia br. podchorążowie z Sekcji Rekonstrukcji Historycznej AWL uczestniczyli w jednej z największych rekonstrukcji w Europie – Bitwie pod Austerlitz – organizowanej przez Central Eurpoean Napoleonic Society (CENS), do której podchorążowie z sekcji należą jako jedyni spośród akademickich stowarzyszeń rekonstrukcyjnych. Zrzesza ona najlepiej wyszkolone i umundurowane europejskie grupy rekonstrukcyjne oraz organizuje największe rekonstrukcje bitew z czasów napoleońskich.

Dzień Podchorążego w Belwederze

Okolicznościowa iluminacja w rocznicę wybuchu powstania listopadowego. W trakcie uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu Belwederu, Prezydent wręczył nominację generalską i admiralską, a także wyróżnił podchorążych z uczelni wojskowych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.

Dzień Podchorążego w AWL

Na Placu Wolności we Wrocławiu odbyły się oficjalne obchody Dnia Podchorążego. Wydarzeniom towarzyszyło pożegnanie dotychczasowego oraz wręczenie nowego sztandaru dla AWL.

Uczestnicy Dnia Otwartego w AWL

W środowe przedpołudnie Akademia Wojsk Lądowych otworzyła się dla mieszkańców. Okazją do tego było coroczne święto Uczelni z okazji Dnia Podchorążego.

Uczestnicy rywalizacji sportowej

W dniach 16-18 listopada br., reprezentacja Akademii Wojsk Lądowych pod kierownictwem mjr. Pawła Wasilewskiego z Wydziału Zarządzania AWL, uczestniczyła w zawodach Military of Leadership Competition, organizowanych przez Oficerską Szkołę Wojsk Lądowych w Dreźnie.

Fisz Emade Tworzywo w AWL

Fisz Emade Tworzywo w Akademii Wojsk Lądowych. To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub około hiphopowej z elementami elektroniki.

Podchorążowie podczas debaty oksfordzkiej

Podchorążowie z Naukowego Koła Pamięci Narodowej AWL w składzie: sierż. pchor. Sebastian Lech, sierż. pchor. Maksymilian Kościelniak, sierż. pchor. Mateusz Wolski oraz kpr. pchor. Daniel Dziemianko zajęli 4 miejsce w ogólnopolskim turnieju Debat Oksfordzkich organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu „Moja Niepodległa”, w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Uczestnicy konferencji

W dniu, 21 listopada br. w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się V. Medialna Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Decyzje w sytuacjach zagrożeń”.

Uczestnicy biegu na starcie

W dniu 24 listopada br. w Akademii Wojsk Lądowych odbył się 48 BIEG Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO.

Uczestnicy Balu Podchorążego

Prawie 500 osób bawiło się w sobotę na Balu Podchorążego Akademii Wojsk Lądowych. Wśród zaproszonych gości był rektor-komendant AWL. Bal uświetnili kadeci z Akademii Wojskowej w West Point.

Za nami kolejny event zorganizowany w Akademii w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Egzaminy wstępne na studium oficerskie

W Akademii Wojsk Lądowych zakończyło się postępowanie rekrutacyjne kandydatów ubiegających się o przyjęcie na szkolenie wojskowe w ramach sześciomiesięcznego Studium Oficerskiego. Od wtorku 13 listopada br., podoficerowie z całej Polski rywalizowali o 127 miejsc przewidzianych w ramach limitu Ministra Obrony Narodowej.

Pomnik martyrologii profesorów lwowskich

Rektor-Komendant AWL, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka uczestniczył w Święcie Nauki Wrocławskiej. Delegacje Akademii Wojsk Lądowych złożyły wiązanki kwiatów, upamiętniając profesorów lwowskich i krakowskich pomordowanych w trakcie II wojny światowej.

10. rocznica Erasmusa Wojskowego w Grecji

Cykl wykładów i podróży historycznych, udział w biegu maratońskim, wiosłowanie słynną trierą, posiedzenie Grupy Implementacyjnej UE oraz podpisanie Aktu Założycielskiego Rady Programowej projektu „International Military Leadership Academy” złożyły się na obchody 10. rocznicy Erasmusa Wojskowego w Grecji.

Wciąganie na maszt flagi państwowej

Delegacja Akademii Wojsk Lądowych, pod przewodnictwem prorektora ds. wojskowych AWL płk. dr. Marka Pytla, wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości we Wrocławiu.

Podchorążowie przy pomniku Wojciecha Korfantego

W godzinach popołudniowych, 10 listopada br., delegacja Akademii Wojsk Lądowych pod przewodnictwem prorektora ds. wojskowych płk. dr. Marka Pytla uczestniczyła w uroczystościach pod pomnikiem Wojciecha Korfantego – jednego z Ojców Niepodległości. W ich trakcie wszyscy zebrani wzięli udział w Capstrzyku Niepodległości, po którym wspólnie zaśpiewali Hymn Polski, a następnie wysłuchali Apelu Niepodległościowego.

Uczestnicy pikniku

Akademia Wojsk Lądowych wzięła udział w pikniku wojskowym „Służymy Niepodległej” z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości, który zorganizowano na Placu Wolności we Wrocławiu.

Pododdziały na zbiórce

Spotykamy się w przeddzień obchodów wydarzeń wyjątkowych. Czcimy unikalną rocznicę z historii naszego Narodu. Narodu i Ojczyzny. Sto lat temu, po 123 latach niewoli, Naród i Ojczyzna odzyskały byt państwowy – powiedział pełniący w tym dniu obowiązki rektora-komendanta AWL płk dr inż. Jacek Narloch – prorektor ds. dydaktycznych AWL, podczas uroczystej zbiórki w Akademii Wojsk Lądowych.

Integracja na Politechnice Wrocławskiej

W dniach 08-09 listopada br., odbyły się II Dolnośląsko-Opolskie Dni Integracji, której gospodarzem była Politechnika Wrocławska.

Dzień Przeciwlotnika AWL i obchody 100-lecia Broni Przeciwlotniczej

W dniu 30 października br. W Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki obchodzono uroczystości 100-lecia broni przeciwlotniczej. Obchody zorganizowane przez Zespół Obrony Przeciwlotniczej wpisywały się w przypadające na dzień 1 września Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.

Uczestnicy konferencji naukowej

Wydział Zarządzania Akademii Wojsk Lądowych był współorganizatorem konferencji naukowej z cyklu „Lotnictwo Polskie w walce o granice Niepodległej 1918-1921”, która odbyła się w dniach 6-7 listopada br. w AWL.

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała dla Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie bardzo dobrą ocenę jakości kształcenia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa.

Zawodnicy podczas rywalizacji

 

Strzelanie z pistoletu wojskowego z wymianą magazynka, strzelanie dynamiczne z pistoletu maszynowego PM 98 i pistoletu GLOCK 17 oraz sztafeta strzelecka(strzelanie z karabinka kbs Beryl, karabinu maszynowego UKM2000P, karabinu wyborowego TRG 22), to konkurencje Zawodów Strzeleckich Służb Mundurowych o Puchar Rektora-Komendanta Akademii Wojsk Lądowych, które odbyły się 30 października br., na strzelnicy wojskowej Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. W ceremonii otwarcia zawodów uczestniczył Prorektor ds. Wojskowych płk dr Marek Pytel, który życzył zawodnikom pomyślności i sportowego ducha rywalizacji.

Podchorążowie odwiedzają groby byłych żołnierzy Akademii

Dzień 1 listopada to czas zadumy i refleksji. Odwiedzamy wówczas groby naszych bliskich, by pomyśleć o uciekającym czasie.

Wykłady w ramach Katedry Ad_hoc

Akademia Wojsk Lądowych gości Stevena E. Horsley’a z Universytetu w Charleston, w ramach nadzorowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektu Katedra Ad Hoc.

Puchary dla zwycięzców

W dniach 26 - 28 października br. we Wrocławiu odbyły się 6. Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich pod hasłem "Niepodległa sztafeta pokoleń", które zorganizowali zeszłoroczni zwycięzcy - Duszpasterstwo Akademickie Nieśmiertelni z Akademii Wojsk Lądowych.

Akcja krwiodawstwa

Ponad dwustu chętnych stawiło się w holu bloku dydaktycznego Akademii Wojsk Lądowych podczas akcji krwiodawstwa. Cała zebrana krew trafi do potrzebujących z Dolnego Śląska.

Władze Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie spotkały się z panią Krystyną Trzeplą oraz dr. Ivanem Majchutem goszczącymi w AWL w ramach programu Katedra Ad Hoc.

24 października 2018 r. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość powitania żołnierzy zawodowych, którzy w Pionie Kanclerza naszej Uczelni będą kontynuowali dalszą służbę wojskową. Do AWL przybyli ppor. Aleksandra Staniórska i sierż. Piotr Stachera.

W dniu 22 października 2018 r. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 5 słuchaczy, przyjętych na I rok studiów w ramach uzupełnienia limitu miejsc.

W dniu 17 października br. Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki była organizatorem kolejnego posiedzenia Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO), którego aktualnym przewodniczącym jest Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich prof. dr hab. Marek Ziętek.

Rajd Górski „Sto Kilometrów na Stulecie Niepodległości”

W dniach 11-14 października podchorążowie z 15, 21 i 34 kompanii szkolnej wzięli udział w organizowanym przez Klub AWL Rajdzie Górskim „Sto Kilometrów na Stulecie Niepodległości” w Beskidzie Niskim.

Walki finałowe

W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyły się VI Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu. Wśród zawodników byli również podchorążowie AWL.

 

Back to top