To już kolejna edycja szkolenia górskiego w szwajcarskich Alpach, organizowanego przez Centrum Doskonalenia Kompetencji Górskich Sił Zbrojnych Armii Szwajcarskiej w Andermatt, w którym uczestniczyli wykładowcy Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki.

Akademia Wojsk Lądowych wysłała na szkolenie doświadczonych „górali” z Zakładu Szkoleń Specjalistycznych Instytutu Dowodzenia, mjr. Mirosława Halota i kpt. Dawida Ząbka, którzy przybyli do Andermatt, aby doskonalić swoje umiejętności zdobyte podczas międzynarodowych górskich kursów organizowanych w Szwajcarii i Norwegii. Tym razem stało przed nimi o wiele cięższe zadanie, gdyż szwajcarscy specjaliści zakwalifikowali naszych wykładowców na dwutygodniowy Zaawansowany Zimowy Kurs Górski.

Szkolenie, które trwało od 2 do 16 lutego, obejmowało zagadnienia dotyczące m.in. planowania działania i dowodzenia pododdziałem w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, oceny zagrożenia lawinowego, technik pokonywania terenu górskiego zimą, prowadzenia akcji ratunkowej w trudno dostępnym terenie górskim, technik przetrwania w warunkach zimowych na obszarach górskich, prowadzenia zajęć wielodobowych w warunkach zimowych w górach oraz technik linowych podczas pokonywania trudnodostępnego terenu.

- Kurs były bardzo wyczerpujący i osobiście nie spodziewałem się, że będzie aż tak ciężki pod względem fizycznym. Doświadczenie, które dzięki niemu z kpt. Ząbkiem zdobyliśmy, będziemy mogli wykorzystać w szkoleniu podchorążych w Akademii Wojsk Lądowych. Pomimo, że szkolenie realizowaliśmy na innej wysokości, niż ta, z którą spotkamy się w naszych warunkach terenowych, a warunki atmosferyczne prawdopodobnie nie będą aż tak ciężkie, to techniki oceny zagrożeń oraz pokonywania terenu i przetrwania, które poznaliśmy podczas szkolenia sprawdzą się doskonale również u nas - stwierdził mjr Mirosław Halot.

Tekst: kpt. Marcin Jasnowski

Zdjęcia: J. Beerman, T. Buchi/AFMCC