AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Reprezentacja Akademii Wojsk Lądowych, w dniach od 16 do 27 kwietnia br., brała udział w zawodach pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym, które rozgrywane były na terenie obiektów szkoleniowych CSWLąd w Poznaniu.

Ogromny sukces odnotowali podchorążowie AWL, którzy zwyciężyli w klasyfikacji plutonów aeromobilnych, pozostawiając w tyle pododdziały szturmowe z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.

- Zwycięstwo w rywalizacji to duży sukces dla naszych podchorążych. Udział w zawodach to również okazja, żeby sprawdzić się w rywalizacji z żołnierzami zawodowymi służącymi na co dzień w jednostkach, do których nasi podchorążowie trafią po zakończeniu nauki w AWL. To pokazuje, że poziom szkolenia w Akademii jest naprawdę wysoki - powiedział ppor. Dariusz Jamro - dowódca plutonu aeromobilnego w AWL.

Sukces naszych podchorążych jest wynikiem wielu lat pracy i starań kadry dowódczej oraz dydaktycznej Instytutu Dowodzenia AWL. Należy tutaj wspomnieć płk. Lecha Plezię, który jest głównym twórcą kierunku aeromobilnego, w tym również autorem programów i organizatorem szkolenia oraz mjr. Michała Kalisiaka - prowadzącego obecnie ten kierunek, który wspierał ich swoją wiedzą merytoryczną i doświadczeniem wyniesionym ze służby w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Było to niezbędne zwłaszcza w rywalizacji z doświadczonymi żołnierzami, często uczestnikami zagranicznych misji bojowych.

- Obserwując postawę podchorążych od momentu ogłoszenia naszego udziału w Zawodach aż do ostatniej konkurencji należy podkreślić, że widać w nich ducha wojsk aeromobilnych - pełne zaangażowanie, wolę walki i chęć zwycięstwa, a przy tym bardzo wysoki poziom koleżeństwa. Praktyczny czas na przygotowanie i zgranie się, z uwagi na inne przedsięwzięcia dydaktyczne, wyniósł tylko 2 tygodnie. Ta sytuacja potwierdza jedynie, że założenia szkoleniowe, formy i metody prowadzenia zajęć programowych są odpowiednio dobrane, a reprezentacja złożona z przedstawicieli trzech roczników, dowodzona przez zeszłorocznego absolwenta jest w stanie przygotować się do zawodów w bardzo krótkim czasie i co więcej, wygrać je - powiedział mjr Michał Kalisiak, adiunkt Zakładu Działań Bojowych Instytutu Dowodzenia.

Podczas uroczystego zakończenia zawodów, które odbyło się na terenie CSWLąd w Poznaniu, Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Zastępca Inspektora Wojsk Lądowych, gen. bryg. Krzysztof Radomski oraz Komendant CSWLąd, płk Piotr Kriese pogratulowali uczestnikom postawy i zaangażowania i najlepszym z nich wręczyli puchary i medale.

W tym roku podczas zawodów rozgrywano aż 15 konkurencji, w których można było sprawdzić wszechstronne wyszkolenie żołnierzy, ich odporność na stres, wytrzymałość, przygotowanie kondycyjne oraz umiejętność posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem.

Klasyfikacja generalna plutonów aeromobilnych:

1. miejsce: Pluton aeromobilny Akademii Wojsk Lądowych

2. miejsce: Pluton szturmowy 7. batalionu kawalerii powietrznej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

3. miejsce: Pluton szturmowy 6. batalionu powietrznodesantowego, 6 Brygady Powietrznodesantowej


Tekst: kpt. Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. kpr. Daniel Chojak/st. kpr. Krzysztof Płaszczewski CSWLąd/st.szer. Michał Chudziński CGDP

 

Back to top