AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH

Reprezentant Akademii Wojsk Lądowych sierż. pchor. Kamil Cichy uczestniczył w Mistrzostwach NATO w szachach, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Polska drużyna w klasyfikacji zespołowej zajęła pierwsze miejsce.

Polscy szachiści godnie uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i potwierdzili wysokie umiejętności szachowe. Podczas turnieju w amerykańskim Lubbock, nasi reprezentanci o 0,5 pkt. wyprzedzili broniących tytułu mistrzowskiego Niemców. Trzecie miejsce, ze stratą oczka do Polaków, zajęli Grecy. Czwarte miejsce wywalczyli Amerykanie (zdobyli 16,0 pkt.), piąte Duńczycy (15,5 pkt.), a szóste drużyna NATO A (15,5 pkt.).

Indywidualnie, w szachach klasycznych, najlepiej z naszych reprezentantów spisał się ppor. Damian Graczyk z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, który wywalczył tytuł wicemistrzowski.

W turnieju szachów błyskawicznych najlepszy z Polaków – szer. Mateusz Bobula – zajął czwartą pozycję.

Szachy powszechnie uważane są za grę strategiczną, doskonale rozwijającą umiejętności sztuki wojennej. Polscy szachiści w wojskowym czempionacie startują od 2002 roku. Na 17 startów po raz drugi w historii byli niepokonani w turnieju drużynowym. Pierwszy triumf zanotowali przed dwoma laty w Wielkiej Brytanii. W tegorocznych mistrzostwach startowało 67 szachistów z 10 państw: Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Tekst: Marcin Jasnowski