AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Archiwum aktualności - 2019 rok

Dyplom i puchary zdobyte podczas rajdu

W dniach 23- 29 czerwca br., w Bieszczadach odbył się 55. Centralny Rajd Turystyczny Wojska Polskiego na Orientację “Bieszczady 2019”. Jest to najstarsza impreza turystyczna środowiska wojskowego z bardzo bogatą tradycją.

Wyróżnienie dla zespołu AWL

Akademia Wojsk Lądowych wraca ze złotym medalem z Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley (SVIIF). Opracowany w Uczelni innowacyjny proces prezentował w USA prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Adam Januszko.

Bohaterowie uroczystości w Sali Tradycji AWL

W Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość z okazji pożegnania oficerów z AWL oraz awansu oficera na kolejny stopień wojskowy.

Wspólne zdjęcie artylerzystów w AWL

W czwartek, 27 czerwca br., w Akademii Wojsk Lądowych gościliśmy przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów zrzeszających rakietowców i artylerzystów oraz pracowników wojska Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Dyskusja uczestników konferencji podczas przerwy

W Akademii Wojsk Lądowych odbyła się konferencja naukowa „Kształcenie oficerów w Wojsku Polskim – szanse, wyzwania, bariery”. Prelegenci analizowali obecny proces kształcenia podchorążych realizowany w akademiach wojskowych i dyskutowali nad jego skuteczną optymalizacją.

Podchorążowie AWL podczas ćwiczenia DRAGON-19

Na drawskim poligonie prawie stu podchorążych AWL zdobywa doświadczenie u boku żołnierzy Czarnej Dywizji w ramach ćwiczenia DRAGON-19. Dla większości to ostatni sprawdzian umiejętności przed zbliżającą się promocją na pierwszy stopień oficerski i objęciem stanowisk w jednostkach wojskowych.

Na scenie Kompania wsparcia

17 czerwca br., o godz. 13.30 w Akademickim Centrum Kultury Akademii Wojsk Lądowych odbyła się Gala Finałowa IV Konkursu Piosenki Patriotycznej. Wśród laureatów konkursu studenci oraz uczniowie szkół średnich.

Punkt kontrolny w lesie

W dniach 14 – 16 czerwca br., w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, odbyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegu na orientację. Nasza reprezentacja wróciła z zawodów z workiem medali.

Statuetki Lider Bezpieczeństwa Państwa

W Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie wręczono statuetki Lider Bezpieczeństwa Państwa. Wśród wyróżnionych Akademia Wojsk Lądowych.

Wspólne zdjęcie uczestników EUMACS

W dniach 12-14 czerwca br. delegacja AWL pod przewodnictwem pełniącego obowiązki rektora-komendanta płk. dr. inż. Jacka Narlocha uczestniczyła w Seminarium Komendantów Akademii Wojskowych Unii Europejskiej (European Union Military Academies Commandants’ Seminar - EMACS) zorganizowanym w Sybinie przez rumuńską Akademię Wojsk Lądowych.

Podchorąży na torze napalmowym

Podchorążowie I roku studiów I stopnia ćwiczyli na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu pokonywanie toru napalmowego. To pierwsze takie szkolenie w ich karierze.

Sprawni w każdym działaniu – dla nich ludzkie życie, bezpieczeństwo i koleżeństwo to najważniejsze filary człowieczej egzystencji.

Pożegnanie z Akademią

W uczelnianej Sali Tradycji odbyła się uroczystość pożegnania żołnierza.

Prelegent podczas wykładu w AWL

To już kolejna wizyta dr. Jacka Bartosiaka w murach AWL. Poprzednie zgromadziły tłumy w Akademickim Centrum Kultury. Okazją do spotkania było wydanie nowej książki „Przeszłość jest prologiem”.

Akt uroczystej przysięgi wojskowej

W Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej słuchaczy trzymiesięcznego Studium Oficerskiego.

Wystąpienie dyrektora NATO MW COE

Kilkudziesięciu zaproszonych gości spotkało się w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie. Dyskutowano na temat wysokogórskiego środowiska walki. Seminarium zorganizował Zakład Rozpoznania i Wojsk Aeromobilnych Instytutu Dowodzenia AWL.

Uroczyste zakończenie II edycji „Legii Akademickiej”

W dniu 5 czerwca br., w Akademii Wojsk Lądowych odbyło się  uroczyste zakończenie II edycji części teoretycznej przeszkolenia wojskowego w ramach „Legii Akademickiej”. Warto zaznaczyć, że na zakończeniu byli obecni przedstawiciele Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień z Wrocławia.

Kontrola szkolenia poligonowego 23. kompanii szkolnej

W dniu 4 czerwca br. na obozowisku zgrupowania 23. kompanii szkolnej miała miejsce kontrola organizacji i funkcjonowania obozowiska poligonowego dokonana przez Rektora-Komendanta wraz z podległymi osobami funkcyjnymi akademii. Na wstępie służba dyżurna potwierdziła tożsamość przybyłych osób, a następnie przystąpiono do kontroli obozowiska.

Wymiana upominków

W dniu 4 czerwca br., Akademię Wojsk Lądowych odwiedził dyrektor NATO Mountain Warfare Center of Ecellence (NATO MW CoE) – płk Bostian Blaznik, wraz z towarzyszącym mu podoficerem sierż. Marco Pogorevcem.

Awanse na wyższy stopień wojskowy

3 czerwca br. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy dla 2 oficerów z Instytutu Dowodzenia oraz Oddziału Koordynacji Kształcenia i Szkolenia.

Obóz przysposobienia obronnego dla klas mundurowych

ZGRUPOWANIE PRZYSPOSOBIENIA OBRONNEGO

UCZNIÓW KLAS MUNDUROWYCH

Komunikat z ogłoszeniem wyników

W dniach 03.06 - 07.06.2019 r., na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy zorganizowano i przeprowadzono zgrupowanie przysposobienia obronnego uczniów klas mundurowych współpracujących z Akademią Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Uroczystość w Sali Tradycji AWL

W Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierza, który z dniem 31 maja br. kończy zawodową służbę wojskową. Powitano również oficera, który w AWL, będzie kontynuował służbę wojskową na stanowisku starszego wykładowcy.

W dniach od 17 do 19 maja br., odbyła się wojskowa pielgrzymka do Lourdes (Francja), wśród której znalazła się 30-osobowa reprezentacja podchorążych z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” z Akademii Wojsk Lądowych na czele z kapelanem ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim. Pielgrzymowanie „Nieśmiertelnych” rozpoczęło się już 12 maja 2019 r. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki był fragment Księgi Psalmów, „Szukaj pokoju i dąż do niego”.

Czasopismo AWL

Uczelniane czasopismo Scientific Journal of the Military University of Land Forces zostało włączone, pod koniec maja, w zasób jednej z największych a zarazem najbardziej rozpoznawalnych światowych baz czasopism prowadzonych w otwartym dostępie.

Konkurs Wrocławska Magnolia

Już po raz 16. miasto przyznało nagrody w konkursie Wrocławska Magnolia. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obchody Dnia Weterana w AWL

W dniu 29 maja br., w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Weterana. Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono poległych absolwentów AWL.

Historyczny doktorat w AWL

27 maja br., na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie AWL odbyła się historyczna publiczna obrona doktoratu. Historyczna, bo po raz pierwszy doktorant mógł bronić swojej rozprawy w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Co najważniejsze, to pierwsza obrona, która rozpoczyna nowy rozdział w życiu naukowym Akademii Wojsk Lądowych.

Rywalizacja sportowa w OSF

Przez cały weekend Akademia Wojsk Lądowych była areną sportowych zmagań. Najlepsi żołnierze na zakończenie rywalizacji otrzymali medale i puchary.

W dniu 25.05.2019 r. Kompania Honorowa AWL wystawiona z 15 kompanii szkolnej dowodzona przez kpt. Jakuba Laskowskiego brała udział w obchodach 71 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Świdnicy.

Piknik integracyjno-rodzinny

W sobotę 25 maja br., na terenie Ośrodka Szkolenia Jeździeckiego Akademii Wojsk Lądowych odbył się kolejny już piknik integracyjno-rodzinny, na który przybyła społeczność akademicka Uczelni wraz z rodzinami.

Konferencja we Lwowie

W dniach 16-17 maja br. oficerowie z Instytutu Dowodzenia AWL wzięli udział w XI międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej nt: „Perspektywy rozwoju uzbrojenia i techniki wojsk lądowych” organizowanej przez Akademie Wojsk Lądowych im. hetmana P. Sahajdacznego we Lwowie.

Uczestnicy konferencji naukowej w Wilkasach

W dniach 23-24 maja 2019 r. w Wilkasach k. Giżycka obyła się konferencja nt. „Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w operacjach NATO. Doświadczenia i wnioski”.

Wspólne zdjęcie uczestników ISOMA 2019

W dniach 20-23 maja br., delegacja Akademii Wojsk Lądowych uczestniczyła w 6. Międzynarodowym Sympozjum Akademii Wojskowych (6th International Symposium of Military Academies - ISOMA 2019) w Sztokholmie, zorganizowanym przez Akademię Wojskową Karlberg.

gratulacje składane bohaterom uroczystości

24 maja br. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy oficera z Zakładu Logistyki Wojskowej. Powitano również przybyłego do Uczelni podoficera, który zasilił szeregi Sekcji Służby Zdrowia AWL.

W dniu 23.05.2019 r. na Wydziale Zarządzania w Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki odbyła się Ogólnopolska studencka konferencja naukowa zatytułowana: „Walki Polskich Żołnierzy w Obronie Granic w 1939 roku”.

Szkolenie artyleryjskie w Toruniu

Artylerzyści zdawali w Toruniu egzaminy na dowódcę plutonu. Strzelali z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Narada szkoleniowo-metodyczna w AWL

W dniach 21-22 maja br., w Instytucie Dowodzenia AWL odbyła się narada szkoleniowo – metodyczna na temat programów studiów I i II stopnia dla podchorążych Akademii Wojsk Lądowych.

Od dawna oczekiwany przez dowódców i wprowadzony dwa lata temu przez Akademię Wojsk Lądowych kierunek studiów Dowodzenie jest doskonałą bazą wyjściową do wdrożenia SYSTEMU KSZTAŁTOWANIA PRZYWÓDCÓW (SKP) w celu kompleksowego przygotowania absolwenta do skutecznego realizowania zadań na współczesnym polu walki. System ten będzie kontynuacją dotychczasowych osiągnięć Akademii w zakresie realizowanych zadań związanych z rozwijaniem kompetencji przywódczych.

W dziewięć dni pokonali na motocyklach 4200 kilometrów. Wykładowcy, żołnierze i pracownicy wojska Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej oraz Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej ruszyli 14 maja na Monte Cassino. Po drodze złożyli kwiaty na polskich mogiłach w Bolonii, Loreto i Casamassima.Patronat honorowy nad rajdem objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Obrony prac dyplomowych w AWL

W poniedziałek 20 maja br. w Akademii Wojsk Lądowych rozpoczęły się obrony prac dyplomowych studentów studiów wojskowych drugiego stopnia.

Podchorąowie podczas Rawickiego Festiwalu Sportu

W ostatni weekend w Rawiczu odbył się coroczny festiwal sportu. Tegoroczna edycja przyciągnęła do Rawicza fanów sportowego trybu życia z całej Polski. Wśród nich byli podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych.

Podchorążowie testująnajnowszy sprzęt do nurkowania

W dniu 17 maja br., na terenie Akademii Wojsk Lądowych zostało przeprowadzone seminarium szkoleniowe „Trendy wykorzystania sprzętu nurkowego w działaniach militarnych”. Seminarium zorganizowane przez Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu, oraz Instytut Dowodzenia, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród podchorążych, w tym licznie przybyłych członków uczelnianej sekcji płetwonurkowania.

W dniach 16 - 17 maja br. w Pałacu Wojanów odbyła się VII. Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Dylematy Współczesnego Zarządzania”. Organizatorem konferencji był Wydział Zarządzania Akademii Wojsk Lądowych we współpracy z Akademią Sztuki Wojennej, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Żołnierze podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego

Akademia Wojsk Lądowych gości w ramach ćwiczenia pk.: PUMA-19 żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Przez tydzień, żołnierze, przy wykorzystaniu systemu symulacji taktycznej PACAST, doskonalą procedury taktyczne.

Polscy lotnicy w służbie RP

W ramach cyklu „Ocalamy” dokonano uroczystego oznakowania grobu oficera – pilota na wrocławskim cmentarzu. Dyskutowano również w AWL podczas popularnonaukowej sesji plenarnej o lotnikach w służbie Rzeczypospolitej.

Zgodnie z decyzją Rektora-Komendanta AWL gen. bryg. dr hab. inż. Dariusza Skorupki Akademia Wojsk Lądowych przystąpi w tym roku do realizacji nowych projektów dydaktyczno-naukowych. Przedsięwzięcie będzie oparte na wzorze projektów realizowanych w USMA West Point i MIT – Massachusetts Institute of Technology.

Podchorąży podczas uroczystości z okazji zakończenia II wojny światowej

W całej Polsce, 8 maja jest Narodowym Dniem Zwycięstwa. To święto upamiętniające zakończenie II wojny światowej. We Wrocławiu uroczystości z tej okazji odbyły się na wrocławskim Oporowie.

Z okazji jubileuszu 100-lecia Biskupstwa Polowego 7 maja br., w gmachu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Duszpasterstwo wojskowe wczoraj i dziś. Inspiracje i perspektywy”.

Obchody z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja

W dniu 03 maja br., w całym kraju odbyły się uroczystości związane z Świętem Konstytucji 3-go Maja. Akademię Wojsk Lądowych podczas tego podniosłego święta we Wrocławiu reprezentowała delegacja pod przewodnictwem prorektora ds. wojskowych płk. dr. Marka PYTLA.

W dniu 02 maja br., we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczyste obchody rozpoczął występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji. Następnie na wrocławskim rynku o godz. 11.00 została podniesiona flaga Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Po przemówieniach okolicznościowych, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych zagrała koncert, który wzbudził ogromne zainteresowanie ze strony zebranych mieszkańców.

 

Back to top