AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Archiwum aktualności - 2019 rok

Akt uroczystej przysięgi wojskowej

W Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej podchorążych pierwszego roku studiów.

Uczestnicy kursu w GOS Wysoki Kamień

Górski Ośrodek Szkoleniowy Akademii Wojsk Lądowych gości przez tydzień uczestników kursu doskonalącego rozwijającego kompetencje przywódcze dowódców pododdziałów. W trakcie kursu wszyscy żołnierze zostali poddani innowacyjnej skaningowej diagnostyce termoregulacyjnej.

Baner akcji

Społeczność Akademii Wojsk Lądowych, w stulecie Polskiego Czerwonego Krzyża, po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji SpoKREWnieni Służbą. Pierwszy miesiąc tegorocznej zbiórki okazał się rekordowy pod względem ilości pozyskanej krwi.

Podchorążowie podczas szkolenia

Podchorążowie ćwiczyli w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Realizowali zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia.

W Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki odbyło się uroczyste pożegnanie ppłk. dr. inż. Krzysztofa Świderskiego, który z dniem 31 marca zakończy wieloletnią zawodową służbę wojskową.

W środę, 27 marca br., odbyło się spotkanie podchorążych z rektorem-komendantem AWL. Okazją do tego było wręczenie wyróżnień dla podchorążych.

Szkolenie poligonowe podchorążych AWL

Podchorążowie III i V roku studiów Akademii Wojsk Lądowych, uczestniczyli w zgrupowaniu poligonowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn. W trakcie dwóch tygodni szkolenia weryfikowali pod okiem kadry dydaktycznej AWL nabytą w uczelni wiedzę teoretyczną.

W morderczym upale, w piachu Sahary i na zboczach gór Atlas ppor. Agata Pietroszek (Akademia Wojsk Lądowych) zajęła 2 miejsce  w zawodach – biegu z przeszkodami Runmageddon Global w Maroku.

W tym roku Akademia Wojsk Lądowych obchodziła okrągłą 225. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Z tej okazji na placu apelowym AWL odbyła się uroczysta zbiórka i tradycyjna sztafeta kościuszkowska na dystansie 1794 metrów.

Wspólne zdjęcie uczestników konferencji

W Akademii Wojsk Lądowych zakończyła się konferencja poświęcona kwestiom bezpieczeństwa Europy Środkowo – Wschodniej. Jest to pierwsza konferencja we wrocławskiej uczelni, która zebrała tak liczne grono krajowych i zagranicznych ekspertów.

Dzień otwarty w AWL

W piątek, 15 marca br., około 700 osób odwiedziło Akademię Wojsk Lądowych w ramach zorganizowanego Dnia Otwartego Uczelni. Zaproszonymi gośćmi byli uczniowie szkół średnich, ale nie tylko. Dużym zainteresowaniem cieszyliśmy się również wśród najmłodszych.

Wspólne zdjęcie z inspektorem wojsk lądowych

W CSWLąd Poznań inspektor wojsk lądowych gen. brygady Wojciech Grabowski dokonał uroczystego zakończenia zawodów pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowany. Wśród zwycięzców ponownie pluton aeromobilny z Akademii Wojsk Lądowych.

Wykład weterana dla podchorążych AWL

Wykładem nt. „Współdziałanie z armiami innych państw na teatrze” dowódca III zmiany PKW Irak przybliżył podchorążym i słuchaczom AWL specyfikę służby poza granicami państwa. Wśród prelegentów również dowódca OMLT 2 w Afganistanie oraz reprezentant NFIU z Bydgoszczy. Jest to kolejne przedsięwzięcie w ramach cyklu spotkań weteranów z jednostek Dowództwa Generalnego RSZ związane z upowszechnianiem doświadczeń wynikających ze służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

Wykład dr. Jacka Bartosiaka

To już druga wizyta dr. Jacka Bartosiaka w murach AWL. Okazją do spotkania było wydanie nowej książki „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.

Wizyta przedstawicieli NFIU

Zapoznanie z ofertą dydaktyczno-szkoleniową Akademii Wojsk Lądowych oraz wykład gościnny, to główne założenia wizyty przedstawicieli NATO Force Integration Unit (NFIU) z Bydgoszczy.

Uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

12 marca br. w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Wizyta delegacji z Kataru oraz z USMA w West Point

W dniu 11 marca br., Akademia Wojsk Lądowych gościła oficerów z Kataru, reprezentujących Military College w Doha. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli kadeci  z USMA w West Point, którzy przebywają w AWL w ramach programu wymiany FAEP (Foreign Academies Exchange Program).

Spotkanie z szefem MON

Rektor-Komendant AWL oraz podchorążowie uczestniczyli w pikniku wojskowym z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO zorganizowanym w Mińsku Mazowieckim. Żołnierzy odwiedził szef MON Mariusz Błaszczak.

Flaga państwowa oraz NATO

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do NATO w 20 polskich miastach zorganizowano pikniki wojskowe. Wśród nich był również Wrocław.

Laureaci konkursu wiedzy na temat żołnierzy wyklętych

W czwartek, 7 marca br., w Akademii Wojsk Lądowych gościliśmy uczestników III. Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji poświęconej „Żołnierzom Wyklętym”. Odbył się również konkurs wiedzy na ich temat.

Puchary dla zwycięzców

Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Roku rozstrzygnięty! Społeczność akademicka AWL zdecydowała, że sportowcem roku został st. chor. szt. Wojciech Michałkiewicz. Za najlepszą sekcję sportową uznano, zeszłorocznego laureata – Sekcję Walki w Bliskim Kontakcie. Gościem honorowym gali był prezes federacji DSF Kickboxing Challenge, Sławomir Duba.

Mogiła Żołnierza Wyklętego

W piątek, 1 marca br. w Akademii Wojsk Lądowych odbył się apel oraz zainaugurowano akcję spoKREWnieni Służbą, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pożegnanie żołnierzy

W uczelnianej Sali Tradycji odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy. Wręczono również wyróżnienia.

Walka o pas mistrzowski

Student Akademii Wojsk Lądowych nowym mistrzem federacji DSF Kickboxing Challenge. Pas mistrzowski odebrał Jarosławowi Daschke, multimedaliście Mistrzostw Polski i Pucharu Świata, który w swojej karierze sportowej stoczył ponad 160 walk.

W ramach projektu „Wytyczno” w dniu 23 lutego br. członkowie Koła Historii Wojen odbyli podróż wojskowo-historyczną w Góry Sowie do podziemnego kompleksu Osówka.

Powitanie i awanse w Sali Tradycji

22 lutego br. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy oraz powitania żołnierzy zawodowych nowo przybyłych do Uczelni.

Zawody strzeleckie

W dniu 21.02.2019 r. na strzelnicy pneumatycznej Akademii Wojsk Lądowych, Zakład Teorii i Praktyki Strzelań oraz Sekcja strzelecka zorganizowali III zawody strzeleckie o „Puchar Rektora – Komendanta Akademii Wojsk Lądowych” w strzelaniu z broni pneumatycznej.

Rywalizacja szachistów

Ponad pięćdziesięciu podchorążych i żołnierzy zawodowych rywalizowało w eliminacjach pierwszego Turnieju Szachowego o Puchar Rektora-Komendanta AWL. Do finałowej rozgrywki dotarło 17 zawodników. 

Podchorążowie oddają krew dla bohatera

Potrzebna krew dla uczestnika II wojny światowej, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari. Na apel odpowiedzieli podchorążowie AWL.

Uroczystości przy pomniku Zesłańców Sybiru

We wtorek, 12 lutego br., przy pomniku Zesłańców Sybiru na placu Strzeleckim we Wrocławiu, odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę Pierwszej Wielkiej Deportacji na Sybir.

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu zorganizował w Akademii Wojsk Lądowych uroczystą akademię. Wręczono medale za zasługi na rzecz Sybiraków.

Przysięga wojskowa w AWL

We Wrocławiu, 8 lutego br., uroczystą przysięgę wojskową złożyło 79 ochotników, którzy szkolą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej w ramach służby przygotowawczej do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).

płk rez. dr Piotr Pertek

Z żalem informujemy, że na Wieczną Wartę udał się płk rez. dr Piotr Pertek (ur. 8.01.1960 r.), absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1983 r.), Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego (1984 r.), Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Obrony Narodowej (doktorat - 1991 r.).

Okres zimowy to czas szkolenia narciarskiego realizowanego w AWL. Od stycznia do połowy marca podchorążowie podzieleni na poszczególne grupy szkoleniowe realizują tygodniowe zajęcia w Karkonoszach, w oparciu o Górski Ośrodek Szkolenia „Wysoki Kamień” oraz Górach Orlickich, w oparciu o Ośrodek Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła”. W szkoleniu uczestniczyli już kadeci z Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS).

Zdjęcie rektora-komendanta AWL z delegacjami zagranicznymi

Akademia Wojsk Lądowych gościła ambasadorów Francji i Niemiec. Dyskutowano o wzajemnej współpracy. Ambasadorom towarzyszyli attaché wojskowi.

Urodziny patrona AWL

Z okazji 273. rocznicy urodzin generała Tadeusza Kościuszki, przypadającą na dzień 4 lutego br., przed pomnikiem patrona Akademii Wojsk Lądowych przeprowadzono uroczystą zbiórkę.

Pożegnanie z mundurem

W uczelnianej Sali Tradycji odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy, którzy zakończyli wieloletnią zawodową służbę wojskową.

W dniach 24-26 stycznia br., podchorążowie 15 i 23 kompanii szkolnej odbyli podróż historyczno-wojskową zorganizowaną przez Klub AWL. W jej ramach odwiedzili Warszawę i Komorowo.

Wykład gościnny Zastępcy Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych

W piątek, 25 stycznia br. pracownicy AWL mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie otwartym Zastępcy Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Pana Damiana GRZELKI. Pan GRZELKA przedstawił wykład na temat „Wybranych aspektów gospodarki mieniem państwowej jednostki budżetowej w świetle orzecznictwa”. Spotkanie odbyło się w ramach wykładów gościnnych Wydziału Zarządzania.

Wizyta Szefa Sztabu Generalnego w AWL

W dniu 23 stycznia br., Akademia Wojsk Lądowych miała zaszczyt gościć po raz pierwszy Szefa Sztabu Generalnego WP, generała broni Rajmunda Andrzejczaka.

Wizyta w kompleksie Riese

Członkowie Koła Historii Wojen w ramach swej działalności odbyli, w dniu 19 stycznia br., podróż wojskowo-historyczną w rejon Wałbrzycha i Walimia.

Student Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Arkadiusz Kukuła, członek Naukowego Koła Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa, otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019.

Powitania i awanse

22 stycznia br. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz powitania żołnierzy zawodowych nowo przybyłych do Uczelni.

Spotkanie weteranów z podchorążymi AWL

Przedstawiciele Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (CWDPGP) przebywali z dwudniową wizytą we Wrocławiu. Przeprowadzili również wykład dla podchorążych Akademii Wojsk Lądowych.

Kongres Uczelni Mundurowych

Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki gościła delegatów XXXIII zjazdu sprawozdawczo-wyborczego Komisji Uczelni Mundurowych. W czterodniowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich uczelni mundurowych w Polsce.

Porozumienie o współpracy

Wspólne działania na rzecz rozwoju nauki i techniki oraz profesjonalna edukacja jako najlepsza droga do poprawy stanu bezpieczeństwa państwa i rozwoju Sił Zbrojnych RP, to główne założenie podpisanego porozumienia pomiędzy Akademią Wojsk Lądowych i Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Biwak Zimowy Pamięci Powstańców Styczniowych

W weekend 12-13 stycznia br. podchorążowie z 12, 13, 15 i 21 kompanii szkolnej wzięli udział w organizowanym przez Klub AWL Biwaku Zimowym Pamięci Powstańców Styczniowych.

Wizyta oficerów francuskich w Sali Tradycji AWL

Do Akademii Wojsk Lądowych przybyli żołnierze francuscy. Młodzi oficerowie ze Szkoły Ogólnowojskowej Saint-Cyr Coetquidan przebywać będą na stażu w ramach porozumienia pomiędzy uczelniami.

Pożegnanie z Uczelnią

11 stycznia br., w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyło się uroczyste pożegnanie kpt. Norberta Tkaczyka, który zakończył służbę w Akademii.

 

Back to top