AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


W dniach 2-4 lutego br., w Warszawie odbyło się XV Krajowe Forum Duszpasterstw Młodzieży pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka – Przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. W obradach Forum wzięła udział reprezentacja Akademii Wojsk Lądowych w składzie: ks. por. Maksymilian Jezierski – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży oraz podchorążowie AWL, zrzeszeni w Duszpasterstwie Akademickim „Nieśmiertelni”: sierż. pchor. Sebastian Król, plut. pchor. Jakub Pochodaj, kpr. pchor. Tomasz Kowalewski.

Forum rozpoczęła piątkowa msza święta sprawowana przez bp. Marka Solarczyka, który w homilii zadał pytanie: „Co chcesz jako młody człowiek dzisiaj ofiarować Bogu?”. Kontynuując swoje rozważania starał się wskazywać kierunki wartościowego przeżywania swojej wiary w kontekście dawania świadectwa wśród rówieśników. Następnie miała miejsce sesja wprowadzająca w tematykę Forum oraz dająca możliwość przedstawienia się delegacjom z poszczególnych diecezji.

W sobotę kontynuowano obrady pod hasłem „Po co nam synod o młodzieży?”. Poruszono temat wybranych inicjatyw młodzieży związanych z synodem. Oprócz intensywnych dyskusji w planie Forum znalazł się również czas na zwiedzanie Warszawy, które rozpoczęła msza święta w Archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem bp. Michała Janochy – biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Główny celebrans w homilii przytoczył bogatą historię archikatedry ukazując tym samym, jak ważna jest przeszłość Kościoła, Narodu, Rodziny i każdego człowieka w formowaniu przyszłych pokoleń. Potwierdzeniem tej tezy były cytowane słowa Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Naród bez przeszłości staje się narodem bez przyszłości.” Po wspólnej Eucharystii, podchorążowie AWL wraz z duszpasterzami zwiedzili Centrum Nauki Kopernik oraz podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki. Wieczorem podczas pracy w grupach uczestnicy zastanawiali się nad dobrym wykorzystaniem programu formacyjnego oraz udoskonaleniem współpracy z duszpasterzami.

Ostatni dzień Forum zainaugurowała msza święta, podczas której bp Marek Solarczyk odwołując się do Liturgii Słowa zachęcał młodych ludzi do tego, aby ich życie było jak jasno płonąca świeca, a nie jak ledwo tlący płomyk. - Uważajcie na to, abyście nie zaczadzieli. Aby wasze życie nie było jak popiół, ale jak prawdziwy ogień, który oświetla życie innych ludzi - dodał na koniec biskup.

Punktem kończącym tegoroczne Forum Młodzieży była sesja podsumowująca pracę w grupach tematycznych związanych z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019r. Radosnym momentem było wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz błogosławieństwo pasterskie bp. Marka Solarczyka.


Tekst: kpt. Marcin Jasnowski/ks. por. Maksymilian Jezierski

Zdjęcia: Archiwum DA „Nieśmiertelni”

Back to top